Warszawa

Policja walczy ze smogiem

Policjanci sprawdzili stan spalin w blisko 2,5 tys.pojazdów na Mazowszu
materiały policji
W ciągu jednego dnia funkcjonariusze sprawdzili skład spalin w 2345 pojazdach na Mazowszu.

Zatrzymali 82 dowody rejestracyjne, ale nieprawidłowości co do stanu technicznego mieli aż w przypadku 123 samochodów.

Policja zapowiada, że tego typu kontrole będą powtarzane regularnie. W sobotę w Warszawie jakość powietrza była bardzo zła.

Smog dawał się dzisiaj we znaki mieszkańcom Warszawy. Według wojewódzkich służb ochrony środowiska do takiego stanu przyczyniają się zanieczyszczenia, które napływają do stolicy z podwarszawskich miejscowości, gdzie wciąż pali się w piecach toksycznymi odpadami.

Do walki ze smogiem włączyła się policja, która przeprowadziła kontrolę spalin w samochodach w Warszawie i na całym Mazowszu.

Przy pomocy specjalistycznych mierników, policjanci badali, czy kontrolowane pojazdy nie emitują spalin o nadmiernej toksyczności. Reagowali również na wykroczenia drogowe związane ze stanem technicznym aut.

W Warszawie skontrolowano 1214 pojazdów. Policjanci ujawnili nieprawidłowości aż w 97 z nich, a podczas kontroli samochodów zatrzymano 64 dowody rejestracyjne.

Z kolei mazowiecka policja w ciągu tylko jednego dni skontrolowała 1131 pojazdów, wśród których 59 miało nieprawidłowy stan techniczny. Mundurowi w ramach działań „Smog" zatrzymali 18 dowodów rejestracyjnych.

- Policja włączyła się aktywnie w przedsięwzięcia zmierzające do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery m. in. poprzez prowadzenie działań ukierunkowanych na przeprowadzanie jak największej ilości badań emisji spalin pojazdów oraz na eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego – informuje mazowiecka policja.

Zapowiada, że takie kontrole będą powtarzane. Nie tylko na jej terenie, ale także w Warszawie i okolicach.

- Tego typu działania będą prowadzone regularnie na terenie naszego garnizonu, bo przyczyniając się do poprawy stanu technicznego pojazdów przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza w stolicy – tłumaczy stołeczna policja.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL