Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

VAT

#RZECZoPRAWIE - Roman Namysłowski: doradca wie kto chce wyłudzać VAT

Roman Namysłowski
rp.pl
Sami doradzamy podatnikom jak się zabezpieczyć przed nieuczciwymi podmiotami, więc mamy wiedzę w jaki sposób weryfikować firmy pod kštem planowania wyłudzeń w VAT – mówił w programie #RZECZoPRAWIE Roman Namysłowski, doradca podatkowy i partner w CridoTaxand.

Ministerstwo Finansów chce utrudnić rejestrowanie dla celów VAT podmiotów, które sš potencjalnymi oszustami. W tym celu planuje wprowadzenie odpowiedzialnoœci solidarnej pełnomocnika, który odpowiadałby wraz z zarejestrowanym podatnikiem za jego zaległoœci wynikajšce z oszustw. Czy to pomoże w walce z oszustami? – zapytała goœcia Anna Wojda prowadzšca wtorkowy program #RZECZoPRAWIE.

- Nie zlikwiduje problemu wyłudzania VAT, ale może pomóc. Sama rejestracja, a przez to możliwoœć stania się podatnikiem VAT, jest niezbędna, by można było ten podatek wyłudzać. Dlatego uszczelnienie procesu rejestracji i wyłapywanie na tym etapie podmiotów, które mogš potem wyłudzić VAT, jest kluczowe – uważa Roman Namysłowski.

Jego zdaniem doradcy podatkowi, którzy sš pełnomocnikami rejestrujšcymi podatników do celów VAT, powinni być w stanie zweryfikować jakie sš zamiary podatnika, czy będzie chciał wyłudzać podatek VAT.

- Sami doradzamy podatnikom jak się zabezpieczyć przed nieuczciwymi podmiotami, jakie wprowadzać procedury, więc mamy wiedzę w jaki sposób weryfikować firmy pod kštem planowania wyłudzeń w VAT – twierdzi Namysłowski.

Jak wyjaœnia, przed podjęciem o doradzaniu danemu podmiotowi, doradca podatkowy, sprawdza przedmiot, cel, miejsce, obszar prowadzenia działalnoœci, zasoby podmiotu, który chce jš prowadzić. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi może stwierdzić, czy jest to rzeczywista działalnoœć, czy też ktoœ zamierza utworzyć spółkę i rejestrować jš do celów VAT tylko po to, by wyłudzać VAT.

- Proszę jednak pamiętać, że procederem wyłudzania podatku zajmujš się zorganizowane grupy i osoby, które takie oszukańcze podmioty reprezentujš nie zgłaszajš się do firm doradczych, by zlecić im rejestrację. Zazwyczaj to już robiš dla nich osoby, które same tkwiš w tym układzie przestępczym – podkreœlał Namysłowski.

Twierdzi, że dla doradcy podatkowego kluczowy może być obszar działania zgłaszajšcego się podmiotu, bo niektóre obszary sš bardziej podatne na wyłudzenia inne mniej.

- Przewrotnie powiem, że najbardziej podatne sš te, o których minister finansów jeszcze nie wie. Do niedawna takš branżš była elektronika, teraz np. chemikalia, zabawki. Ten rak rozprzestrzenia się na kolejne obszary gospodarki. Przestępcy zawsze sš kilka kroków przed fiskusem – powiedział goœć #RZECZoPRAWIE .

W jego opinii przestępcy intensywnie szukajš nowych możliwoœci dla swego procederu, wyłudzanie VAT jest stosunkowo mało ryzykowne, a przy tym bardzo dochodowe. Przestępców trudno złapać, sankcje za wyłudzenia sš minimalne i dotykajš tzw. słupy, a nie prawdziwych organizatorów.

Co trzeba zrobić, by walka z oszustwami na VAT była skuteczniejsza? Czy to co proponuje rzšd jest wystarczajšce? – pytała Anna Wojda.

- To co proponuje rzšd jest konieczne, ale niewystarczajšce. Rzšd proponuje choremu na raka lekarstwa, które minimalnie spowalniajš przerzuty nowotworu, ale go nie eliminujš. Skuteczne narzędzia do walki mogš być przyjęte tylko na poziomie Komisji Europejskiej. Chodzi o zmianę zasad rozliczania transakcji pomiędzy pomiędzy krajami UE. Sš już gotowe propozycje odpowiednich zmian w unijnym prawie, lecz niestety prawodawca UE działa wolno, wiec proces legislacyjny może potrwać nawet kilka lat. Dlatego działania, które proponuje rzšd, by do tego czasu choć trochę uszczelnić system, sš konieczne, gdyż budżet traci miliardy złotych na wyłudzeniach VAT – odpowiedział Roman Namysłowski.

Dodał, że proponowane zmiany powinny pocišgnšć za sobš działania, które pomogš przedsiębiorcom uzyskać pewnoœć, że nie wplšczš się w kłopoty z fiskusem.

- Z punktu widzenia przedsiębiorcy najważniejsza jest pewnoœć działania. Optymalne byłoby wskazanie przedsiębiorcom, np. poprzez wytyczne ministerstwa, kroków, jakie mogš podjšć, by organ podatkowy nie uznał, że œwiadomie uczestniczyli, w procederze wyłudzania VAT – powiedział Roman Namysłowski.

Namysłowski w #RZECZoPRAWIE

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL