Administracja skarbowa w Polsce do reformy

W przyszłym roku obecną strukturę zastąpią urzędy skarbowo-celne i urzędy administracji skarbowej.

Publikacja: 23.05.2016 07:54

Administracja skarbowa w Polsce do reformy

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

PEŁNA WERSJA RANKINGU (PDF)

Najbardziej przyjazne urzędy (PEŁNY RANKING)

Urzędy poprawiające jakość (PEŁNY RANKING)

Najbardziej efektywne urzędy (PEŁNY RANKING)

Polityczne zmiany w Polsce przełożyły się także na koncepcję reformowania aparatu skarbowego. Wprawdzie rząd PO–PSL zaprojektował swoją reformę, która miała wejść w życie 1 stycznia 2015 roku, ale nowa ekipa odsunęła ją o pół roku. Jednak pomysły poprzednich władz najprawdopodobniej w większości w ogóle nie wejdą w życie. Zakładały one m.in. tworzenie centrów obsługi podatnika, gdzie można by załatwić sprawy podatków i ZUS. Największe firmy miały się rozliczać z jednym, specjalnie do ich potrzeb dostosowanym urzędem skarbowym. Było też coś dla początkujących przedsiębiorców: mogliby skorzystać z pomocy przydzielonego im bezpłatnie asystenta, wyjaśniającego prawo podatkowe.

Rząd PiS w swojej koncepcji ma inne priorytety. Z dzisiejszych trzech służb: urzędów skarbowych, urzędów kontroli skarbowej i urzędów celnych chce stworzyć w 2017 r. jednolitą Krajową Administrację Skarbową. Działałaby ona w dwóch formach organizacyjnych. Pierwszą byłyby urzędy skarbowo-celne, których zadaniem ma być głównie ściganie przestępstw podatkowych. Drugą – urzędy administracji skarbowej, zajmujące się poborem podatków, tych uczciwie wpłacanych.

Ministerstwo Finansów na razie dość skąpo informowało o tych planach. W rozmowie z „Rzeczpospolitą" z 4 kwietnia 2015 r. wiceminister Marian Banaś tak uzasadniał oddzielenie pionu „policyjnego" od „administracyjnego": „Dzięki reformie będzie można skupić się na tym, by ów pion policyjny miał pełnię uprawnień do czynności operacyjno-rozpoznawczych. Dziś mają je UKS-y, ale nie zawsze dysponują wiedzą, którą posiadają inne służby".

To właśnie sprawniejsza wymiana informacji ma być jedną z najważniejszych korzyści z planowanej reformy. Chodzi przede wszystkim o zintegrowanie informatycznych zasobów używanych przez poszczególne służby. Wiedza o podatnikach jest w nich rozproszona i często niekompletna. – Dzięki integracji baz danych będziemy wiedzieć więcej o podatnikach, a więc nie będziemy zbyt często wysyłać kontrolerów tam, gdzie działalność jest prowadzona uczciwie – mówił Banaś w rozmowie z „Rz".

Z reformy planowanej przez poprzedni rząd ma się ostać np. utworzenie Krajowej Informacji Skarbowej, czyli organu zapewniającego jednolite informacje o przepisach. Ma ona wydawać bardziej spójne niż dziś interpretacje tych przepisów. Jednak według nowej koncepcji nie będzie już wydzielonego urzędu dla dużych przedsiębiorców ani asystentów dla tych najmniejszych.

Integracja służb skarbowych z celnymi nie będzie łatwa. Zaprotestowały związki zawodowe celników, które plany MF określiły jako „demontaż Służby Celnej". W kwietniu br. Sławomir Siwy, szef związku Celnicy PL, w liście do premier Beaty Szydło napisał: „Należy [...] zweryfikować w praktyce, na ile współpraca i konsolidacja systemów informatycznych potwierdzi wzrost dochodów budżetowych i ewentualnie w przyszłości rozważyć dalszą konsolidację z zachowaniem odrębności poszczególnych organów". Podkreślał, że celnicy mają na tyle specyficzne zadania, że powinni pozostać odrębną służbą. Nie bez znaczenia są też ich uprawnienia socjalne i emerytalne jako służby mundurowej.

Nawet jeśli rząd porozumie się z celnikami, to i tak integracja nie będzie łatwa. Trzeba będzie poddać jej w sumie niemal 500 jednostek organizacyjnych: 380 urzędów skarbowych, 20 urzędów dla dużych podatników, 16 izb skarbowych, 16 urzędów kontroli skarbowej, 45 urzędów celnych i 16 izb celnych. Łącznie pracuje w nich ponad 55 tys. urzędników.

PEŁNA WERSJA RANKINGU (PDF)

Najbardziej przyjazne urzędy (PEŁNY RANKING)

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara