W sytuacji, gdy w wyniku powołania pracownik albo urzędnik sc zmienia urząd, mimo, że zatrudnienie w służbie cywilnej ma charakter nieprzerwany, łączne ustalenie uprawnień takiej osoby do trzynastej pensji nie jest możliwe. Wydaje się, że wówczas każdy z pracodawców powinien ustalać uprawnienia do „ trzynastki" na własną rękę. A więc stosownie do art. 2 ust. 2 ustawy, zgodnie, z którym pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi, co najmniej sześć miesięcy. Przepracowanie, co najmniej sześc miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach wymienionych w art. 2 ust.3 pkt 1 – 7 (>patrz ramka w tekście głównym). Ma to miejsce m.in. w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z, powołaniem lub wyborem (art. 2 ust. 3 pkt 4 lit. b), a także w przypadku podjęcia zatrudnienia w wyniku powołania lub wyboru (art.2 ust. 3 pkt 5 lit. b).

Z przepisów tych wynika, że aby otrzymać „trzynastkę" w starym urzędzie pracownik musi legitymować się, co najmniej sześciomiesięcznym stażem (do rozwiązania stosunku pracy w jego przypadku, bowiem nie dochodzi) chyba, że wystąpią inne okoliczności zwalniające go z tego wymogu. W nowym urzędzie dostanie trzynastą pensję bez względu na długość przepracowanego w nim okresu, spełni bowiem warunek z art. 2 ust. 3 pkt 5 lit b ustawy.

Oczywiście w obu przypadkach wysokość wynagrodzenia rocznego ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy. Trudno powiedzieć czy taka była intencja ustawodawcy. Jak widać z powyższego nie odniósł się on, bowiem w ogóle do sytuacji, w której dochodzi do powołania pracownika na stanowisko u jednego pracodawcy bez konieczności rozwiązywania jego wcześniejszego stosunku pracy.

podstawa prawna: Art. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU 2016 r. poz. 2217)

podstawa prawna: Art. 53 a ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1345)