Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Teatr

Młodzież Wszechpolska protestowała przeciwko wystawianiu "Klštwy" w Teatrze Powszechnym

Fotorzepa
Zgodnie z zapowiedziami Młodzież Wszechpolska protestowała w pištek wieczorem przed Teatrem Powszechnym, gdzie wystawiana jest "Klštwa" w reżyserii Olivera Frljicia. Widzowie mieli problem z wejœciem do teatru.

Narodowcy usiłowali wedrzeć się do teatru, według œwiadków wrzucili do foyer racę. Po kilkunastu minutach interweniowała policja, doszło do przepychanek. Po kilku próbach protestujšcy zostali odsunięci od drzwi i po godzinie 19 widzowie mogli wejœć do teatru. Spektakl rozpoczšł się z opóŸnieniem.

Policja poinformowała, że zatrzymała dziewięć osób.

"Jako Młodzież Wszechpolska w ostatnim czasie skierowaliœmy cztery wnioski: do Prokuratora Generalnego, do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wniosek do prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz wniosek do władz Teatru Powszechnego. Te wszystkie pisma wnoszš o jednš rzecz: o wszczęcie odpowiednich działań, które będš miały na celu zniesienie tego spektaklu, ukrócenie tego procederu" - mówił w czwartek podczas konferencji prasowej rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Pławski.

 

Spektakl "Klštwa" wg rzecznika "obraża wartoœci chrzeœcijańskie i polskie tradycje". - My, jako nacjonaliœci, nie pozwolimy aby takie rzeczy w przestrzeni publicznej były obecne - zapowiadał.

Prezes warszawskiego oddziału Młodzieży Wszechpolskiej Mateusz Marzoch uważa, że treœci zawarte w "Klštwie" nie tylko godzš w uczucia religijne, ale też sš sprzeczne z polskim prawem. Zapowiedział, że Młodzież Wszechpolska będzie dšżyć do tego, aby odwołano już zaplanowane terminy wystawiania "Klštwy" w kalendarzu Teatru Powszechnego.

"Klštwa" Olivera Frljicia, która miała swojš premierę 18 lutego w Teatrze Powszechnym, wywołała wiele kontrowersji. Przeciwko przestawieniu protestowali przedstawiciele œrodowisk narodowych oraz katolickich; Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że spektakl "ma znamiona bluŸnierstwa", a Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła z urzędu dochodzenie. W mediach pojawiła się także informacja, że TVP zerwała współpracę z aktorkš Juliš Wyszyńskš, która w "Klštwie" wystšpiła.

Teatr Powszechny oœwiadczył, że spektakl ma na celu pokazanie "różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany jako całoœciowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu".

ródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL