Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Sondaż: Czy Polacy popierajš atak w Syrii

AFP
Czy Polacy popierajš ubiegłotygodniowe uderzenie rakietowe USA, Wielkiej Brytanii i Francji na zwišzane z broniš chemicznš obiekty w Syrii? OdpowiedŸ w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

W nocy z 13 na 14 kwietnia dokonano ataku rakietowego na obiekty wojskowe w Syrii. W operacji brały udział wojska Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji. Bombardowanie skrytykowały syryjski rzšd, Rosja i Iran.

- Jeœli prezydent Donald Trump nakazał uderzenia n Syrię tylko po to, aby pokazać, że USA odpowiedziały na użycie przez (syryjskiego prezydenta Baszara) el-Asada broni chemicznej, to cel został osišgnięty - mówi przedstawiciel izraelskiego resortu obrony w rozmowie z Ynetnews. - Ale jeœli był inny cel - taki jak sparaliżowanie zdolnoœci Syrii do uderzeń z użyciem broni chemicznej lub odstraszanie Asada od użycia jej znów - mam wštpliwoœci, czy te cele zostały osišgnięte - dodaje.

- Cała ta broń chemiczna to tylko pretekst, by zaatakować Syrię - uważa z kolei bp Georges Abou Khazen OFM, wikariusz apostolski dla katolików obrzšdku łacińskiego w Aleppo, komentujšc uderzenie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji na obiekty w Syrii. - Nadszedł czas, aby Zachód otworzył się na prawdę - dodał.

Wœród ankietowanych 40 proc. popiera uderzenie rakietowe USA, Wielkiej Brytanii i Francji na zwišzane z broniš chemicznš obiekty w Syrii. Co trzeci badany nie popiera tego ataku. Zdania w tej sprawie nie ma 28 proc. respondentów.

- Częœciej poparcie dla tych działań wykazujš mężczyŸni (47 proc.) oraz badani powyżej 50 lat (47 proc.). Tego zdania sš też częœciej osoby o wykształceniu œrednim (40 proc.), dochodzie powyżej 5000 zł (48 proc.) oraz badani z miast do 20 tys. mieszkańców (50 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Zaledwie 28 proc. Brytyjczyków popiera decyzję Theresy May w sprawie bombardowania w Syrii. Ankieta przeprowadzona przez „The Independent” pokazała, że większoœć obywateli Wielkiej Brytanii sprzeciwia się działaniom premier May i otwarcie krytykuje zaangażowanie kraju w atak na Syrię.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL