Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Uzależnienie od gier jest chorobš

pexels.com
MężczyŸni częœciej grajš strategicznie i przepuszczajš majštek, kobiety wolš grać na telefonie. Obie płcie potrafiš jednak wpaœć w cišg, WHO chce wpisać uzależnienie od gier na listę chorób.

Od 2018 r. lista chorób psychicznych się wydłuży. Œwiatowa Organizacja Zdrowia chce, by trafiło na niš także uzależnienie od gier komputerowych i wideo. Specjaliœci twierdzš, że jest to obecnie jeden z największych problemów, z jakimi borykajš się osoby, które używajš technologii w nieodpowiedni sposób.

Szacuje się, że w Polsce jest niemal 16 mln graczy, a uzależniony może być nawet co szósty z nich. To aż 2,5 mln osób.

Jak tłumaczy prof. Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, uzależnienie od gier może przybierać dwie formy. Jedna obliczona jest na zmniejszenie napięcia, (tak jak masturbacja), a druga przybiera formę hazardu. – Przywożono mi do szpitala osoby, które chciały popełnić samobójstwo, bo przegrały wszystko, grajšc w internecie. Dlaczego branża prawie nie protestowała, gdy zdelegalizowano jednorękich bandytów? Bo przenieœli się do internetu, gdzie mogš działać praktycznie bez kontroli – tłumaczy prof. Łoza.

Ekspert dodaje, że wœród pacjentów uzależnionych od gier najwięcej jest mężczyzn, i to w każdym wieku. – Częœciej wybierajš gry strategiczne na szerszym ekranie. Bywa, że pół dnia grajš w bitcoina, a drugie pół zabijajš kosmitów. Panie częœciej grajš na smartfonach w proste gry typu „Angry Birds". Od tego też się można uzależnić – ostrzega prof. Łoza.

Uzależnienie od gier jest coraz bardziej widoczne u młodych ludzi. Ma z tym problem oœmiu na dziesięciu pacjentów prof. Mariusza Jędrzejki, pedagoga i terapeuty uzależnień.

Podobnie jest w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. – Trafia do nas coraz więcej pacjentów z uzależnieniami, zwłaszcza od dopalaczy. Ale pojawiajš się też tacy, którzy sš uzależnieni od gier, smartfonów czy mediów społecznoœciowych – mówi Michał Stelmański, prezes placówki.

Skšd się to bierze? – Z mojej praktyki wynika jednak, że to zwykle konsekwencja innych problemów: zaburzeń osobowoœci, w relacjach z innymi czy też w skrajnych przypadkach poważniejszych chorób, np. schizofrenii. Kiedy przychodzi do mnie pacjent z rodzicami, pierwszym problemem, jaki przedstawiajš, jest uzależnienie od komputera czy gier. Potem jednak często się okazuje, że stoi za tym coœ więcej – mówi prof. Agata Szulc, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

I dodaje, że to uzależnienie może przybrać ostrš formę, np. rezygnację z jedzenia, snu, mycia się czy korzystania z toalety. – Taki stan może przypominać cišg alkoholowy – mówi obrazowo prof. Szulc.

Ale choć sprawa jest poważna, Mariusz Jędrzejko ma wštpliwoœci, czy należy to zaburzenie umieœcić na liœcie chorób. – Myœlę, że to efekt tego, że brakuje nam narzędzi, by z tym zaburzeniem walczyć. Uznanie za chorobę psychicznš ułatwi na przykład finansowanie leczenia osób, które majš z tym problem – tłumaczy Jędrzejko.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL