Joanna Ćwiek-Świdecka

Joanna Ćwiek

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Z „Rzeczpospolitą” związana od 2012 r. Jako dziennikarka i redaktorka działu krajowego zajmuje się tematyką społeczną - szczególnie edukacją i sprawami zdrowia. Odpowiada także za akcje społeczne dotyczące ww. dziedzin. Pracę zawodową rozpoczynała w „Gazecie Wyborczej”, w której spędziła cztery lata pisząc o edukacji i rynku pracy. Pracowała także w dzienniku „Polska The Times” (2007-2011) najpierw jako dziennikarka działu krajowego, później ekonomicznego, w którym także pełniła obowiązki kierownika. W latach 2015-2017 była sekretarzem redakcji pisma naukowego „Rynek pracy” wydawanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. W 2010 r. wyróżniona w VIII edycji konkursu im. Władysława Grabskiego organizowanego przez NBP. Odznaczona także przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej medalem „Pro Publico Bono” za działania na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy.

Właściciel sieci aptek żąda odszkodowania. Pozew przeciw Polsce na miliardy dolarów

Gemini Polska domaga się od Polski odszkodowania za tzw. aptekę dla aptekarza. Ministerstwo Zdrowia na odpowiedź w sprawie polubownego załatwienia tej sprawy ma czas do maja.

Jacek Kucharczyk: Nie spodziewałem się na listach KO Hanny Gronkiewicz-Waltz

Część wyborców, która stała w kolejkach do urn 15 października, może poczuć się rozczarowana – mówi dr Jacek Kucharczyk, socjolog, prezes Instytutu Spraw Publicznych.

Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?

Nauczyciele są wściekli na minister edukacji Barbarę Nowacką. Zarzucają, że MEN podczas odchudzania podstawy programowej nie uwzględnił ich uwag.

Znamy szkoły przyjazne LGBTQ+. Po raz pierwszy wysoko szkoły z mniejszych miast

W tym roku czwarty ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ odbył się pod patronatem ministra edukacji narodowej i rzecznika praw dziecka. Poprzednia władza odnosiła się do rankingu krytycznie.

Ankieta: Sztuczna inteligencja odrabia lekcje za polskich licealistów

Aż 60 proc. uczniów wykorzystuje sztuczną inteligencję do pomocy w odrabianiu zadań domowych. Posiłkują się nią głównie podczas pisania wypracowań. Czy takie prace domowe mają jakiś sens?

Likwidacja HiT może uderzyć w nauczycieli. ZNP chce powrotu wiedzy o społeczeństwie

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego po likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość niektórzy nauczyciele mogą stracić zatrudnienie. I proponuje, by od września do szkół przejściowo wrócił WOS.

Edukacja obywatelska zastąpi HiT. Jednak pełne zmiany dopiero od 2025 r.

Historia i teraźniejszość znika ze szkół. Zastąpi go edukacja obywatelska uczona w sposób nie teoretyczny a praktyczny. Uczniowie poznają zasady działania państwa prawa i funkcjonowania instytucji publicznych.

Szef IBE: Polska szkoła choruje nie na testozę, ale na ocenozę

W dzisiejszych czasach założenie, że uczeń sam wykonuje pracę domową, jest już nieaktualne. Pamiętajmy, że żyjemy w czasach sztucznej inteligencji – mówi dr hab. Maciej Jakubowski, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.

Uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska Damą Orderu Uśmiechu

Uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek została uhonorowana Międzynarodowym Orderem Uśmiechu. To jedyne odznaczenie na świecie to jest przyznawane na wniosek dzieci.

Sondaż: Pigułka „dzień po” dla nastolatek dzieli Polaków jak sprawa aborcji

Ponad połowa Polaków nie zgadza się z tym, że pigułka „dzień po” powinna być sprzedawana osobom w wieku 15–18 lat za wiedzą rodziców lub opiekunów.