Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Sondaż IBRiS: Praca w niedzielę dzieli Polaków

123RF
Przeciwników ograniczenia handlu jest niewiele więcej niż zwolenników. Zmiany pogršżš e-sklepy.

Propozycja ograniczenia handlu w niedzielę dzieli Polaków – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej". Równo połowa (50 proc.) ankietowanych uważa, że sklepy powinny w niedzielę pracować tak jak w dni powszednie. Za wprowadzeniem zakazu handlu jest 46 proc. respondentów.

Solidarnoœciowy Komitet Inicjatywy Ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedzielę zapisał w projekcie, że przedsiębiorca łamišcy zakaz mógłby zostać ukarany nawet dwuletnim więzieniem. Ta propozycja spotyka się ze zdecydowanym sprzeciwem badanych przez IBRiS. Aż 93 proc. uważa, że to złe rozwišzanie. Odmienne zdanie na ten temat ma jedynie 5 proc. respondentów.

Jednoczeœnie 83 proc. badanych jest zdania, że pracownik powinien mieć prawo do odmowy pracy w niedzielę bez konsekwencji ze strony pracodawcy. 80 proc. uważa, że za pracę w niedzielę powinno być wyższe wynagrodzenie.

Ale projekt budzi emocje nie tylko wœród respondentów. Częœć branż obawia się, że ustawa uderzy w ich interesy. Projekt ograniczy działalnoœć nie tylko dużych sklepów i galerii handlowych, ale też centrów logistycznych, magazynów i terminali kontenerowych œwiadczšcych usługi na rzecz handlu. Ograniczy też działalnoœć sprzedawców internetowych.

Zgodnie z projektem e-sklepy nie mogłyby wysyłać zamówień do poniedziałku do 6 rano. – Za zgodš pracownika, czyli ze specjalnym dodatkiem do wynagrodzenia, można by było jedynie szykować zamówienia. Nic nie mogłoby jednak opuœcić firmy, paczki do klientów mogłyby trafić dopiero w poniedziałek – mówi Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarnoœć.

Nowe prawo może poważnie odczuć np. firma Amazon, która uruchomiła w Polsce centra dystrybucyjne obsługujšce głównie klientów z Zachodu. Solidarnoœć uważa jednak, że skoro Amazon może w niedzielę zamykać swoje centra w Niemczech, to te w Polsce powinny być traktowane tak samo.

Zmiany uderzyłyby także w firmy kurierskie. – Wprowadzenie ograniczeń wysyłki do 6 rano w poniedziałek to dla nas ogromne wyzwanie – słyszymy w branży.

Przeciwnicy ustawy szacujš, że w efekcie ograniczeń pracę może stracić do 50 tys. osób. Solidarnoœć uważa jednak, że w handlu już dzisiaj brakuje pracowników, więc zwolenień nie będzie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL