Geje ruszają na ŚDM

Organizacja skupiająca osoby o skłonnościach homoseksualnych zrobi cykl spotkań dla pielgrzymów LGBT. Kościół się dystansuje, ale nie potępia.

Aktualizacja: 18.07.2016 11:53 Publikacja: 17.07.2016 18:49

Grupa chrześcijan LGBT Wiara i Tęcza powstała pięć lat temu. Jej członkowie regularnie pojawiają się

Grupa chrześcijan LGBT Wiara i Tęcza powstała pięć lat temu. Jej członkowie regularnie pojawiają się m.in. na Paradzie Równości (na zdj. impreza z roku 2015) /

Foto: EAST NEWS

– Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie będzie przebywać około 400 tys. osób. Można szacować, że znajdzie się wśród nich kilka albo kilkanaście tysięcy mniej lub bardziej akceptujących siebie gejów i lesbijek. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której będą oni czuć się bezpiecznie i znajdą odpowiedzi na trapiące ich pytania – mówi „Rzeczpospolitej" Misza Czerniak, jeden z liderów grupy Wiara i Tęcza, która organizuje w Krakowie Przystań Pielgrzymów LGBT.

ŚDM w kawiarni

Wiara i Tęcza to grupa chrześcijan będących gejami, lesbijkami, osobami biseksualnymi i transpłciowymi. Uważają, że ich seksualność da się pogodzić z przynależnością do Kościoła oraz przyjmowaniem sakramentów. Organizacja istnieje od pięciu lat i ma grupy lokalne w dziesięciu miastach. Ale Przystań Pielgrzymów LGBT jest pierwszą tak dużą imprezą, którą zorganizuje. Działacze Wiary i Tęczy wzorują się na podobnym wydarzeniu, które miało miejsce podczas ŚDM w Kolonii w 2005 roku. – W niektórych spotkaniach uczestniczyło nawet 200 osób – opowiada Czerniak.

Miejscem Przystani Pielgrzymów LGBT będzie jedna z kawiarni na krakowskim Kazimierzu. Pielgrzymi będą mogli w niej słuchać wykładów: „Jak budować relacje LGBT po chrześcijańsku?", „Czym jest queerowy katolicki aktywizm?", a także „Jak czytać Biblię w queerowy sposób?".

– Queer to określenie nie tylko osób LGBT, ale w szerszym rozumieniu wszystkich wykluczanych. I właśnie do takich osób przyszedł Chrystus, a nie tylko do establishmentu – zauważa Misza Czerniak.

W programie są też warsztaty o Bożym Miłosierdziu, a także pokazy filmów o amerykańskich duchownych opiekujących się społecznością LGBT. Jednak najważniejszym elementem programu będą wydarzenia modlitewne i dwie Eucharystie, które ma odprawić ksiądz z zagranicy.

Ewangelia jest dla każdego

Co na to archidiecezja krakowska, która jest głównym organizatorem ŚDM? Przedstawiciele Wiary i Tęczy mówią, że spotkali się z kard. Stanisławem Dziwiszem i jego biskupami pomocniczymi. Dodają, że choć nie udało im się uzyskać wpisu na oficjalną listę imprez towarzyszących ŚDM, to spotkania przebiegły w przyjaznej atmosferze.

– Światowe Dni Młodzieży są formułą otwartą. Do uczestnictwa są zaproszone także osoby o skłonnościach homoseksualnych. Papież Franciszek będzie głosił ewangelię, która jest dla każdego – mówi nam ks. Piotr Studnicki z kurii krakowskiej. – Rzeczywiście jakiś czas temu doszło do spotkania osób z tej grupy z kard. Dziwiszem. Kardynał stara się kierować tym, co mówi Katechizm Kościoła katolickiego, czyli pełnym szacunkiem dla takich osób i troską, by nie czuły się potępiane – dodaje.

Ks. Studnicki podkreśla, że kard. Dziwisz ma jednak także „jasną i uczciwą ocenę czynów homoseksualnych", która wynika z nauki Kościoła. A właśnie w Katechizmie można przeczytać, że akty homoseksualne „są nieuporządkowane" i „w żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane".

To prowokacja

Ostro przeciw homozwiązkom wypowiadali się papieże. Benedykt XVI próby zrównywania ich z małżeństwem uznał za „ranę dla pokoju oraz sprawiedliwości". Dlatego wątpliwości dotyczące Przystani Pielgrzymów LGBT mają konserwatyści.

– Zastanawiam się, czy to wydarzenie nie będzie odbierane jako prowokacja wymierzona w uczestników ŚDM, a nawet Ojca Świętego – mówi poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski, wiceszef Parlamentarnego Zespołu na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej.

Kontrowersje towarzyszyły analogicznej imprezie w Kolonii w 2005 roku. W centrum prasowym tamtejszych Światowych Dni Młodzieży zablokowano dziennikarzom dostęp do stron internetowych organizatorów wydarzenia dla osób LGBT. Problemy miała też parafia, na terenie której odbyło się wydarzenie.

Czy podobny los czeka krakowską Przystań Pielgrzymów LGBT? Misza Czerniak sądzi, że Kościół zachowa neutralność. – Obecny papież Franciszek bardzo ostrożnie wypowiada się na tematy związane z LGBT. Podejrzewam, że polscy hierarchowie nie będą chcieli być bardziej święci od papieża – konkluduje.

– Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie będzie przebywać około 400 tys. osób. Można szacować, że znajdzie się wśród nich kilka albo kilkanaście tysięcy mniej lub bardziej akceptujących siebie gejów i lesbijek. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której będą oni czuć się bezpiecznie i znajdą odpowiedzi na trapiące ich pytania – mówi „Rzeczpospolitej" Misza Czerniak, jeden z liderów grupy Wiara i Tęcza, która organizuje w Krakowie Przystań Pielgrzymów LGBT.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Społeczeństwo
Tajemniczy wrak statku na Mierzei Wiślanej. Jednostkę odsłoniło Morze Bałtyckie
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie chcą, by Polska uznała wyniki wyborów prezydenckich w Rosji
Społeczeństwo
Konfiskata samochodu nie taka prosta. W przypadku Ukraińców może się okazać fikcją
Społeczeństwo
Łużyczanie też chcą praw. Przybywa chętnych do uzyskania tego, co wywalczyli Ślązacy
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają słowa papieża o Ukrainie i "białej fladze"?