Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Milenialsi: mniej pracy, więcej spokoju

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Około 3,4 tys. zł na rękę, etat w dużej korporacji, brak stresu i poœwięceń – mniej więcej tak wyobraża sobie swoje pierwsze kroki na rynku pracy większoœć młodych Polaków.

Jakiej pensji można oczekiwać za swojš pierwszš pracę? Zdaniem polskich studentów i absolwentów szkół wyższych – 3,4 tys. na rękę, czyli 812 euro – wynika z badań przedstawionych we wtorek przez Deloitte.

Taka kwota może wydawać się spora, bo odpowiada mniej więcej przeciętnemu wynagrodzeniu i jest dwa razy wyższa niż płaca minimalna. Z drugiej strony studenci na Łotwie, w Estonii, Słowenii czy Czechach majš o wiele większe ambicje. Chcieliby na start otrzymywać od 1220 euro (Czechy) do nawet 1590 euro (Łotwa). – Na Łotwie studentów w ogóle jest mało, więc pracodawcy muszš się o nich szczególnie starać. Co więcej, sporo z nich kształci się z myœlš, że i tak pracować będzie za granicš, gdzie zarobki sš znacznie wyższe – wyjaœnia Piotr Arak z Deloitte.

Poza tym studenci ze wszystkich krajów dosyć wysoko oceniajš swoje kompetencje. Ci z Polski jako największe zalety wymieniajš umiejętnoœci analityczne, zdolnoœć do uczenia się nowych zagadnień, komunikatywnoœć i efektywnoœć pracy w zespole. Jako swoje słabe strony – zarzšdzanie pracš innych, przywództwo i odpornoœć na stres.

– Co ciekawe, w porównaniu z badaniami sprzed dwóch lat mimo wszystko samoocena młodych Polaków spadła – zaznacza Michał Olbrychowski z Deloitte. Być może jest to oznakš, że stajš się oni mniej pewni siebie, ale z drugiej strony – może też pokazywać zmianę nastawienia młodych ludzi do pracy w ogóle.

– Milenialsi, to znaczy w naszym badaniu osoby urodzone między 1990 a 2000 rokiem, nie chcš pracować tak jak poprzednie pokolenie po 12 godzin dziennie – podkreœla Olbrychowski.

Z analiz wynika, że młodzi bardziej ceniš sobie satysfakcję z pracy, możliwoœć realizacji innych pasji i działania w warunkach ograniczonego stresu. Nie sš za to zbyt skłonni do poœwięceń w pracy i utożsamiania sukcesu osobistego z rozwojem kariery zawodowej.

– Jednoczeœnie mniej niż jeszcze kilka lat temu mamy wœród studentów tzw. urodzonych przywódców – dodaje Arak. – Coraz więcej z nich widzi siebie jako cenionego specjalistę, eksperta w danej dziedzinie, a mniej jako lidera pełnišcego w biznesie kluczowe role zarzšdcze.

Z badań Deloitte wynika także, że 51 proc. studentów i absolwentów chce pracy na etat (13 proc. myœli o prowadzeniu własnej działalnoœci, a 36 proc. jeszcze jest niezdecydowanych). Dla zdecydowanej większoœci z nich najlepiej, by był to etat w zagranicznej firmie, dużej czy małej. Tylko 21 proc. chętnie podjęłoby pracę w polskim przedsiębiorstwie (choć to ciut więcej niż dwa lata temu).

Czytaj także:

Szybka pożyczka na nowy telefon

Zrujnowani 20-latkowie

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL