Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Sondaż: Kto popiera protest lekarzy

PAP, Paweł Supernak
Czy Polacy popierajš protest głodowy lekarzy rezydentów, którzy domagajš się m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia i poprawy warunków pracy? OdpowiedŸ w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Blisko 20 lekarzy rezydentów od 10 dni prowadzi głodówkę. Przerwali protest jedynie na rozmowy z premier Beatš Szydło, które jednak w ich ocenie nie przyniosły oczekiwanych skutków.

 

Lekarze domagajš się m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

- Oni to robiš, bo zostali do tego de facto zmuszeni. Wykorzystali wszystkie możliwe œcieżki porozumienia, protestowali pokojowo, robili wiele, wiele rzeczy - mówił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ponad połowa respondentów popiera protest głodowy lekarzy rezydentów, którzy domagajš się m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia i poprawy warunków pracy. 30 proc. badanych jest przeciwnego zdania, a opinii w tej sprawie nie ma prawie co pišty.

- Częœciej poparcie dla protestujšcych lekarzy rezydentów wyrażajš kobiety (53 proc.), osoby do 24. roku życia (57 proc.), ankietowani o dochodzie powyżej 5000 zł (63 proc.) oraz badani z miast od 200 do 499 tysięcy mieszkańców (68 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

 

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz w rozmowie z serwisem rp.pl podkreœla, że postulaty protestujšcych lekarzy sš zbieżne z postulatami samorzšdu lekarskiego. - Obserwujšc funkcjonowanie dzisiejszego systemu ochrony zdrowia w Polsce można powiedzieć, że te 29 procent osób to ci, którzy nie mieli szansy z tego systemu skorzystać, lub oceniajš go wyłšcznie przez pryzmat swojego lekarza. Jeżeli bowiem zapytać, czy jesteœ zadowolony ze swojego lekarza, to większoœć osób odpowie twierdzšco. Jeżeli ponad połowa głosujšcych popiera postulaty wzrostu finansowania ochrony zdrowia i poprawy warunków pracy lekarzy to można krótko powiedzieć "na szczęœcie!". Bo w tym proteœcie zrozumienie ze strony społeczeństwa to najwyższa wartoœć - cieszy się dr Hamankiewicz.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL