Społeczeństwo

Gminy żydowskie piszą do Kaczyńskiego

PAP/Radek Pietruszka
Przedstawiciele gmin żydowskich napisali list otwarty do Jarosława Kaczyńskiego. Piszą w nim o nasileniu antysemickich postaw w Polsce i proszą prezesa PiS o ich potępienie.

List otwarty Gmin Wyznaniowych Żydowskich opublikował w całości portal Laboratorium Więzi.

Przedstawiciele środowiska żydowskiego zauważają, że w ciągu ostatnich miesięcy w debacie publicznej wzrasta poziom antysemityzmu, co budzi w nich obawy, że żyją w coraz mniej bezpiecznej dla siebie Polsce. Przytaczają tu jako przykłady wypowiedź Magdaleny Ogórek w sprawie pochodzenia Marka Borowskiego, faszystowskie hasła i flagi ONR na państwowych uroczystościach.

Wspominają też obraźliwy wpis posła PiS Bogdana Rzońcy o "Żydach wśród aborterów", oraz o pobiciu izraelskich sportowców.

"Na to wszystko nie ma naszej zgody. Polska jest naszym domem i nie chcemy się czuć w nim niechciani, a coraz częściej odnosimy takie wrażenie. (...) Obawiamy się o nasze bezpieczeństwo i przyszłość w Polsce, nie chcemy powtórki z roku 1968" - czytamy w liście.

Jego autorzy przypominają wystąpienie Kaczyńskiego podczas uroczystości z okazji likwidacji białostockiego getta, którą potraktowali jak zapowiedź wsparcia ich społeczności.

"Mieliśmy nadzieję, że wesprze Pan naszą społeczność, że możemy liczyć z Pana strony na zrozumienie zarówno naszej historii, jaki i obecnej sytuacji. Dlatego mocny i zdecydowany głos potępienia antysemityzmu i wsparcia z Pana strony byłby dla nas szczególnie ważny ' - piszą przedstawiciele gmin żydowskich.

Pełną treść listu, podpisanego przez Annę Chipczyńską, przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz Lesława Piszewskiego, przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, można przeczytać na stronie "Laboratorium Więzi".

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL