Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Gminy żydowskie piszš do Kaczyńskiego

PAP/Radek Pietruszka
Przedstawiciele gmin żydowskich napisali list otwarty do Jarosława Kaczyńskiego. Piszš w nim o nasileniu antysemickich postaw w Polsce i proszš prezesa PiS o ich potępienie.

List otwarty Gmin Wyznaniowych Żydowskich opublikował w całoœci portal Laboratorium Więzi.

Przedstawiciele œrodowiska żydowskiego zauważajš, że w cišgu ostatnich miesięcy w debacie publicznej wzrasta poziom antysemityzmu, co budzi w nich obawy, że żyjš w coraz mniej bezpiecznej dla siebie Polsce. Przytaczajš tu jako przykłady wypowiedŸ Magdaleny Ogórek w sprawie pochodzenia Marka Borowskiego, faszystowskie hasła i flagi ONR na państwowych uroczystoœciach.

Wspominajš też obraŸliwy wpis posła PiS Bogdana Rzońcy o "Żydach wœród aborterów", oraz o pobiciu izraelskich sportowców.

"Na to wszystko nie ma naszej zgody. Polska jest naszym domem i nie chcemy się czuć w nim niechciani, a coraz częœciej odnosimy takie wrażenie. (...) Obawiamy się o nasze bezpieczeństwo i przyszłoœć w Polsce, nie chcemy powtórki z roku 1968" - czytamy w liœcie.

Jego autorzy przypominajš wystšpienie Kaczyńskiego podczas uroczystoœci z okazji likwidacji białostockiego getta, którš potraktowali jak zapowiedŸ wsparcia ich społecznoœci.

"Mieliœmy nadzieję, że wesprze Pan naszš społecznoœć, że możemy liczyć z Pana strony na zrozumienie zarówno naszej historii, jaki i obecnej sytuacji. Dlatego mocny i zdecydowany głos potępienia antysemityzmu i wsparcia z Pana strony byłby dla nas szczególnie ważny ' - piszš przedstawiciele gmin żydowskich.

Pełnš treœć listu, podpisanego przez Annę Chipczyńskš, przewodniczšcš Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz Lesława Piszewskiego, przewodniczšcego Zwišzku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, można przeczytać na stronie "Laboratorium Więzi".

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL