Gminy żydowskie piszą do Kaczyńskiego

aktualizacja: 10.08.2017, 23:19
Foto: PAP/Radek Pietruszka

Przedstawiciele gmin żydowskich napisali list otwarty do Jarosława Kaczyńskiego. Piszą w nim o nasileniu antysemickich postaw w Polsce i proszą prezesa PiS o ich potępienie.

List otwarty Gmin Wyznaniowych Żydowskich opublikował w całości portal Laboratorium Więzi.

Przedstawiciele środowiska żydowskiego zauważają, że w ciągu ostatnich miesięcy w debacie publicznej wzrasta poziom antysemityzmu, co budzi w nich obawy, że żyją w coraz mniej bezpiecznej dla siebie Polsce. Przytaczają tu jako przykłady wypowiedź Magdaleny Ogórek w sprawie pochodzenia Marka Borowskiego, faszystowskie hasła i flagi ONR na państwowych uroczystościach.

Wspominają też obraźliwy wpis posła PiS Bogdana Rzońcy o "Żydach wśród aborterów", oraz o pobiciu izraelskich sportowców.

"Na to wszystko nie ma naszej zgody. Polska jest naszym domem i nie chcemy się czuć w nim niechciani, a coraz częściej odnosimy takie wrażenie. (...) Obawiamy się o nasze bezpieczeństwo i przyszłość w Polsce, nie chcemy powtórki z roku 1968" - czytamy w liście.

Jego autorzy przypominają wystąpienie Kaczyńskiego podczas uroczystości z okazji likwidacji białostockiego getta, którą potraktowali jak zapowiedź wsparcia ich społeczności.

"Mieliśmy nadzieję, że wesprze Pan naszą społeczność, że możemy liczyć z Pana strony na zrozumienie zarówno naszej historii, jaki i obecnej sytuacji. Dlatego mocny i zdecydowany głos potępienia antysemityzmu i wsparcia z Pana strony byłby dla nas szczególnie ważny ' - piszą przedstawiciele gmin żydowskich.

Pełną treść listu, podpisanego przez Annę Chipczyńską, przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz Lesława Piszewskiego, przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, można przeczytać na stronie "Laboratorium Więzi".

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE