Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Sondaż: Czy Polacy akceptujš bicie dzieci

123RF
Stosowanie klapsów wobec dzieci jest dopuszczalne? OdpowiedŸ respondentów w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Polacy najwyraŸniej nie zapomnieli porzekadeł w rodzaju „Rózeczkš Duch Œwięty dziateczki bić radzi, rózeczka bynajmniej zdrowiu nie zawadzi”. Prawie połowa badanych akceptuje stosowanie klapsów wobec dzieci. Częœciej niż co trzeci ankietowany nie akceptuje takich metod. Zdania w tej sprawie nie ma 16 proc. respondentów.

 

- W podziale na płeć to mężczyŸni znacznie częœciej akceptujš stosowanie klapsów wobec dzieci (57 proc. vs 38 proc. kobiet). Stosowanie takich metod częœciej akceptujš osoby w wieku powyżej 50 lat (52 proc.), o dochodzie poniżej 1000 zł (61 proc.) oraz badani z miast od 20 do 99 tysięcy mieszkańców (52 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Eksperci przypominajš, że doroœli, którzy skrzywdzili dziecko, nierzadko utrzymujš potem w sšdzie czy przed prokuratorem, że dali tylko kilka klapsów. Kilka lat temu tak tłumaczył się policji mieszkaniec wsi pod Bystrzycš Kłodzkš, który zakatował czteroletniš Madzię.

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, w rozmowie z serwisem rp.pl podkreœla, że nie wolno trywializować poważnego problemu przemocy wobec dzieci. - Uderzenie dziecka to zawsze uderzenie drugiego człowieka i jest niedopuszczalne w systemie wychowawczym. Przypominam także, że w Polsce od 2010 r. stosować przemocy wobec dzieci nie można, ponieważ obowišzuje prawny, całkowity zakaz kar cielesnych - mówi.

I dodaje, że wyniki sondażu rp.pl sš spójne z danymi monitoringu społecznej akceptacji dla przemocy w wychowaniu, który Michalak prowadzi od lat. – Oczywiœcie 48 proc. to cišgle bardzo dużo, ale należy pamiętać, że w 2008 roku akceptacja dla uderzania dzieci wynosiła 78 proc. (dane CBOS). Szwedzi potrzebowali 30 lat, aby obniżyć statystyki do tego poziomu, nam zajęło to dużo krócej - zaznacza.

 

- Oczywiœcie nie należy ustawać w edukacji społeczeństwa, że bicie dzieci nie jest pożšdanš metodš wychowawczš. Z moich danych wynika, że trend się odwraca a młodzi rodzice coraz częœciej uważajš i przyznajš się do tego, że wychowywanie dzieci poprzez kary cielesne jest passé – kwituje Michalak.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL