Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Chorzy psychicznie, ich rodziny i lekarze pójdš pod resort zdrowia

Fotorzepa/Adam Jagielak
Chorzy psychicznie, ich rodziny i lekarze przejdš w poniedziałek pod resort zdrowia w Marszu o godnoœć. Walczš o nowoczesne leczenie.

Marsz o godnoœć wyruszy o godz. 17.30 spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, by dotrzeć przez ministerstwo zdrowia.

Będzie zwieńczeniem Pierwszego Kongresu Zdrowia Psychicznego

Choć problemów psychicznych doœwiadcza co czwarty Polak, psychiatria w naszym kraju zatrzymała się w ubiegłym wieku, a chorzy niepotrzebnie przetrzymywani sš w szpitalach, zamiast leczyć się w naturalnym œrodowisku w centrach zdrowia psychicznego. Efektem jest rekordowa, najwyższa w Europie liczba samobójstw – 5405 w 2016 r.

 

Według badań, obniżenia nastroju, spadek aktywnoœci życiowej, drażliwoœć i przewlekły lęk odnotowuje się u 20-30 proc. osób w wieku 18-64 lat. Jedna osoba na dziesięć cierpi na depresję, 7 proc. na bezsennoœć, a uzależnienia dotykajš 4 proc. populacji.

 

Sytuację miał rozwišzać Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) 2016-20. Wcišż jednak nie doczekał się realizacji, a psychiatrzy wskazujš, że zabrakło w nim najważniejszego czynnika – finansowania i jego Ÿródła.

 

Psychiatrzy i chorzy podkreœlajš, że reforma psychiatrii powinna objšć zmianę nastawienia społecznego do psychiatrii i samych chorych. Uprzedzenia zwišzane z chorobš psychicznš dodatkowo pogarszajš sytuację chorych i prowadzš do ich odrzucenia przez œrodowisko: -  Kryzys zdrowia psychicznego może dotknšć każdego z nas. Dlatego konieczna jest w Polsce zmiana postaw społecznych od pogardy do szacunku. – mówił prof. Jacek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, współorganizator Pierwszego Kongresu Zdrowia Psychicznego.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL