Chorzy psychicznie, ich rodziny i lekarze pójdą pod resort zdrowia

aktualizacja: 07.05.2017, 15:57
Foto: Fotorzepa/Adam Jagielak

Chorzy psychicznie, ich rodziny i lekarze przejdą w poniedziałek pod resort zdrowia w Marszu o godność. Walczą o nowoczesne leczenie.

Marsz o godność wyruszy o godz. 17.30 spod Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, by dotrzeć przez ministerstwo zdrowia.

Będzie zwieńczeniem Pierwszego Kongresu Zdrowia Psychicznego

Choć problemów psychicznych doświadcza co czwarty Polak, psychiatria w naszym kraju zatrzymała się w ubiegłym wieku, a chorzy niepotrzebnie przetrzymywani są w szpitalach, zamiast leczyć się w naturalnym środowisku w centrach zdrowia psychicznego. Efektem jest rekordowa, najwyższa w Europie liczba samobójstw – 5405 w 2016 r.

 

Według badań, obniżenia nastroju, spadek aktywności życiowej, drażliwość i przewlekły lęk odnotowuje się u 20-30 proc. osób w wieku 18-64 lat. Jedna osoba na dziesięć cierpi na depresję, 7 proc. na bezsenność, a uzależnienia dotykają 4 proc. populacji.

 

Sytuację miał rozwiązać Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) 2016-20. Wciąż jednak nie doczekał się realizacji, a psychiatrzy wskazują, że zabrakło w nim najważniejszego czynnika – finansowania i jego źródła.

 

Psychiatrzy i chorzy podkreślają, że reforma psychiatrii powinna objąć zmianę nastawienia społecznego do psychiatrii i samych chorych. Uprzedzenia związane z chorobą psychiczną dodatkowo pogarszają sytuację chorych i prowadzą do ich odrzucenia przez środowisko: -  Kryzys zdrowia psychicznego może dotknąć każdego z nas. Dlatego konieczna jest w Polsce zmiana postaw społecznych od pogardy do szacunku. – mówił prof. Jacek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, współorganizator Pierwszego Kongresu Zdrowia Psychicznego.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE