Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Pasażer siłš usunięty z samolotu. Rasizm - uważajš Chińczycy

YouTube
Internet obiegł film nakręcony podczas brutalnego usuwania z samolotu United Airlines "nadliczbowego" pasażera, lekarza pochodzenia azjatyckiego. Chińscy internauci reagujš: To rasizm.

Zdarzenie miało miejsce w ostatniš niedzielę w nocy. Amerykańskie United Airlines sprzedały sprzedały zbyt dużo biletów na lot z Chicago do Louisville. Z przecišżonego samolotu trzeba było wyprosić czworo pasażerów, których wybrano drogš losowania.

Jeden z wylosowanych odmówił jednak opuszczenia pokładu. Tłumaczył, że jest lekarzem i spieszy się do swoich pacjentów. Doszło do szarpaniny z cywilnymi pracownikami policji, którzy w końcu siłš, cišgnšc pasażera za ręce i nogi, wywlokła go z samolotu. Dodatkowo miał on zostać uderzony w twarz.

Zachowanie policjantów oburzyło pasażerów samolotu.

Policjant, który był najbardziej brutalny wobec pasażera, został zawieszony do czasu wyjaœnienia sytuacji. Linie lotnicze z kolei opublikowały przeprosiny, ale nie były one skierowane do wywleczonego siłš pasażera. United Airlines przeprosiło częœć pasażerów za "koniecznoœć zamiany miejsc".

Œwiadkowie wydarzenia zamieœcili w sieci film, który szczególne oburzenie wywołał w Chinach (choć, według BBC, usunięty siłš mężczyzna był pochodzenia wietnamskiego). Chińscy internauci sš przekonani, że funkcjonariuszami, którzy brutalnie potraktowali skoœnookiego pasażera, kierował rasizm.

Na chińskim odpowiedniku Twittera, Sina Weibo, informację o tym wydarzeniu przeczytało 160 milionów Chińczyków, a 97 tysięcy zamieœciło pod nim komentarz. Powtarzajš się apele o bojkot amerykańskich linii.

"Opowiem wam dowcip. Ameryka jest krajem, który ma najlepsze prawa człowieka" - kpiš chińscy internauci.

"Amerykanie chwalš się demokracjš i prawami człowieka, a nie szanujš ludzi o innym kolorze skóry" - oskarża kolejny.

"Dlaczego nie wylosowali czarnoskórego?" - pyta następny internauta.

Jak tłumaczy Wong, aktor chińskiego pochodzenia, Chińczycy w Stanach Zjednoczonych często czujš się dyskryminowani. Nie mówiš jednak o tym z obawy o utratę honoru.

Gdyby apele o bojkot odniosły skutek, całe zdarzenie może przynieœć United Airlines całkiem konkretne straty.  Jak wyliczył Financial Times, linie te sš głównym przewoŸnikiem, który oferuje bezpoœrednie połšczenia ze Stanów Zjednoczonych do Pekinu, Szanghaju, Chengdu czy Xian.

Œwiadkowie sfilmowali brutalnš akcję policji w samolocie United Airlines

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL