Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdownictwo

Niebezpieczna gra rozpowszechniana przez internet

youtube
Niebezpieczna gra zachęcajšca najmłodszych do samookaleczenia i samobójstwa dotarła do Polski.

Pod koniec ub. tygodnia dyrektor jednej ze szkół podstawowych w woj. zachodniopomorskim zgłosił do prokuratury trzy przypadki samookaleczenia dzieci. Na ich rękach znaleziono nacięcia w kształcie wieloryba. Robiš je sobie nastolatki, które grajš w niebezpiecznš grę „Niebieski wieloryb". Jest ona popularna w Rosji, gdzie przyczyniła się do 130 samobójstw.

Gracz dostaje od wirtualnego opiekuna 50 zadań do wykonania. Pierwsze sš proste, np. obejrzeć horror czy nie przespać nocy. Gdy dziecko jest już coraz bardziej zaangażowane, zadania stajš się bardziej niebezpieczne, np. okaleczenie żyletkš. Ostatnie to skok z wysokiego budynku.

– Co jakiœ czas w sieci pojawiajš się gry tworzone przez psychopatów. Sš niebezpieczne, ale na szczęœcie w Polsce niezbyt popularne. U nas nie było ani jednego samobójstwa osoby, które byłoby ostatnim zadaniem, jakie wykonał gracz – mówi prof. Mariusz Jędrzejko, pedagog i terapeuta. Dodaje, że rozmawiał ostatnio z dyrektorkš jednej ze szkół na Œlšsku, w której doszło do samobójstwa. Uczeń co prawda grał w tego typu grę, ale nie była ona bezpoœredniš przyczynš jego œmierci. – Tam był też poważny problem w rodzinie – wyjaœnia Jędrzejko.

Nie każde dziecko zaangażuje się w tego typu grę. Ich twórcy kierujš je zazwyczaj do osób między 10. a 15. rokiem życia, kiedy często przechodzi się kryzys tożsamoœci.

– Na manipulacje podatni sš ci, którzy rozpaczliwie chcš zaistnieć, w swoich domach nie mogš liczyć na prawdziwš bliskoœć i w dodatku majš kłopoty z nawišzywaniem relacji z rówieœnikami – wyjaœnia dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięca. – Poprzez udział w takiej grze starajš się podnieœć swojš samoocenę – dodaje.

Zachodniopomorskie kuratorium oœwiaty wysłało list do wszystkich placówek oœwiatowych, by o zagrożeniu poinformowali nauczycieli, a ci – uczniów. Policja planuje w szkołach zajęcia prewencyjne.

Eksperci sš jednak zgodni, że dzieci będš bezpieczniejsze w sieci, jeœli rodzice będš bardziej interesować się tym, co dzieci tam robiš.

– Czerwone œwiatło powinno zapalić się wtedy, gdy dziecko całe dnie spędza przed komputerem, ale kiedy rodzice wchodzš do pokoju, natychmiast go wyłšcza – tłumaczy prof. Jędrzejko i doradza, by w komputerach uaktywnić tzw. filtr rodzicielski.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL