Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzecz o prawie

Kongres Prawników Polskich już 20 maja w Katowicach - komentuje Agata Łukaszewicz

ROL
Dla wymiaru sprawiedliwoœci i obywateli, którzy z niego korzystajš, kompromis to rzecz bezcenna. Może więc warto się o niego postarać. Nie dla siebie, ale dla dobra ogółu.

W Katowicach 20 maja odbędzie się Kongres Prawników Polskich. Wydarzenie nadzwyczajne, bo po raz pierwszy zwołane przez trzy samorzšdy: Naczelnš Radę Adwokackš, Krajowš Radę Radców Prawnych i Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Na tym nie kończy się jego nadzwyczajnoœć. Kongres zwołano w odpowiedzi na to, co ostatnio dzieje się wokół wymiaru sprawiedliwoœci. Chodzi o projekty ministra sprawiedliwoœci, które zamiast usprawniać pracę sšdów, majš w zasadzie zmienić ustrój sšdownictwa. Organizatorzy zapewniajš, że spotkanie ma być płaszczyznš dialogu, a nie protestem czy wręcz wypowiedzeniem wojny ministrowi Ziobrze. Co z tego dialogu wyjdzie, pokaże czas. Prawnicy liczš na wysłuchanie argumentów i może korektę tych najbardziej niekonstytucyjnych przepisów. Chcš także rozmawiać o zmianach, na które czekajš. Bo w koniecznoœć ich wprowadzenia nikt, żadna ze stron, nie wštpi. W tej sprawie pojawia się nawet szansa na kompromis. Minister bowiem ma w zanadrzu propozycje, których wprowadzenie popierajš prawnicy.

Obecnoœć na kongresie to jedyna szansa, by otwarcie powiedzieć, co boli, i głos niezadowolenia usłyszeć. Prawnicy wybierajš się do Katowic, i to w niemałej liczbie. Czy przyjadš tam: posłowie, minister sprawiedliwoœci i prezydent? Nie wiadomo. Jeœli nie uda się dojœć do porozumienia tam, to o kompromis będzie coraz trudniej. A dla dobra wymiaru sprawiedliwoœci i obywateli, którzy z niego korzystajš, to rzecz bezcenna. Wszyscy majš teraz szansę pokazać, jak im na tej wartoœci zależy.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL