Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

PiS pokaże, że PO zostawiło kraj w ruinie

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Szereg zaniedbań i nieprawidłowoœci dotyczšcych polskiej armii, specsłużb, wykorzystania œrodków unijnych oraz sieć układów ma pokazać wielki audyt przygotowany przez PiS.

Raport otwarcia, będšcy podsumowaniem oœmiu lat rzšdów Platformy Obywatelskiej, leży już na biurku premier Beaty Szydło. Według informacji „Rzeczpospolitej" wyłania się z niego ponury, a momentami przestępczy obraz Polski z czasów rzšdów koalicji PO–PSL.

– Pokażemy Polakom, w jakim stanie przejęliœmy kraj i jakie karygodne zaniedbania popełniła, niekiedy celowo, poprzednia ekipa – zapowiada w rozmowie z nami osoba z otoczenia szefowej rzšdu.

Jak podkreœla, audyt ma pokazać prawdziwy stan państwa, który „mówišc wprost, jest bardzo zły, by nie powiedzieć katastrofalny".

– Nie myliliœmy się, twierdzšc w kampanii, że w wielu dziedzinach Polska jest w kompletnej ruinie. Ten audyt to potwierdził. Zaniedbania widać w armii, służbach specjalnych i roztrwonionych pienišdzach na inwestycje – zaznacza jeden z czołowych polityków w rzšdzie PiS.

Podsumowania rzšdów poprzedników zrobiły wszystkie ministerstwa. Poczštkowo PiS zamierzało zaprezentować raport w pištek podczas podsumowania stu dni swoich rzšdów, ale ze względu na medialne zamieszanie, wynikajšce m.in. z ujawnienia dokumentów znalezionych w domu Czesława Kiszczaka, odłożono to w czasie.

– Na pewno zrobimy to w cišgu najbliższych kilku dni – zapewnia jednak nasz rozmówca. Dodaje, że na największe zaniedbania wskazujš resorty obrony, spraw wewnętrznych, rozwoju (dawniej gospodarki), finansów, sprawiedliwoœci i gospodarki morskiej.

Z audytu resortu obrony wynika m.in., że zdolnoœci obronne polskiej armii sš iluzoryczne. PiS wytknie poprzednikom zbyt szybkie nominacje na najwyższe stopnie w armii oraz powolnš modernizację, a także niekorzystne z punktu widzenia interesu polskiego przemysłu zbrojeniowego przetargi, jak choćby na francuskie caracale.

Ministerstwo Sprawiedliwoœci zdecydowanie negatywnie ocenia strategiczne cele swoich poprzedników. W raporcie podnosi także problem ogromnej biurokracji.

Raport otwarcia odnosi się również do gospodarki morskiej. Pada w nim zarzut umyœlnych zaniedbań w zakresie żeglugi œródlšdowej, którš za rzšdów PO–PSL miało zajmować się jedynie szeœć osób. W rezultacie sieć rzeczna na Odrze i Wiœle w praktyce nie istnieje, a rozmowy z Komisjš Europejskš w sprawie przekopania Mierzei Wiœlanej przecišgały się w nieskończonoœć.

Według naszych rozmówców audyt ma też pokazać sieć szkodzšcych Polsce polityczno-biznesowych powišzań oraz wręcz patologie w funkcjonowaniu służb specjalnych.

Tezy stawiane w raporcie nie dziwiš byłego wiceministra zdrowia, a dziœ szefa Klubu PO Sławomira Neumanna.

– Jest to odwet polityczny, który z rzeczywistoœciš niewiele ma wspólnego. Sto dni rzšdu PiS pokazały kłamstwa i puste obietnice. Tym audytem rzšd będzie się starał zwalić winę na nas, ale tego wyborcy na pewno nie kupiš – zapewnia Neumann w rozmowie z „Rzeczpospolitš".

Diagnoza państwa ma być jednym z tematów posiedzenia Komitetu Politycznego PiS, który po raz pierwszy od sformowania rzšdu zbierze się w pištek wieczorem. Jak twierdzš członkowie władz partii, ma to być okazja do podsumowania pierwszych stu dni, ale także do dyskusji nad porażkš wyborczš w Radomsku, zwłaszcza że wielkimi krokami zbliżajš się wybory uzupełniajšce do Senatu na Podlasiu.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL