Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Rzšd tłucze na potęgę. Najgłośniejsze zdarzenia drogowe ostatnich lat

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Niedzielne dachowanie funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa (dawnego Biura Ochrony Państwa) to kolejne z długiej serii takich zdarzeń drogowych w ostatnich dwóch latach. Wyliczamy najgłoœniejsze z nich.

 - 4 marca 2016 r. na A4 pod Opolem pancerne bmw wiozšce prezydent RP Andrzeja Dudę wpadło w poœlizg i zjechało do rowu po tym jak eksplodowała w aucie prawa tylna opona. Bezpoœrednim powodem było najechanie na 10 mm przedmiot, jednak œledztwo wykazało, że opony w samochodzie były zużyte, do tego zbyt duża prędkoœć (170, 1 km/h) - to wszystko razem przyczyniło się do rozerwania opony. Naprawa auta kosztowała ok. 100 tys. zł.

- 10 lutego 2017 r. w Oœwięcimiu rzšdowa limuzyna z premier Beatš Szydło na pokładzie próbujšc wyminšć skręcajšce na skrzyżowaniu seicento wjechała w drzewo. Ranne zostały trzy osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy Biura Ochrony Rzšdu i premier. Prokuratura twierdzi że winny jest kierowca seicento, który nie zachował szczególnej ostrożnoœci. Nie ustalono jednak czy kolumna rzšdowych aut miała sygnały dŸwiękowe, dzięki którym sš pojazdami uprzywilejowanymi.

- 24 sierpnia 2017 r. policyjne auto eskortujšce kolumnę Biura Ochrony Rzšdu zderzyło się z autem dostawczym na skrzyżowaniu ulic Hynka oraz Żwirki i Wigury w Warszawie. Kolumnš przewożono sekretarza NATO Jensa Stoltenberga. Ranne zostały cztery osoby, w tym dwóch policjantów, pieszy oraz kierujšcy ciężarówkš.

- 26 stycznia 2017 r. karambol pod Toruniem z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza, który jest ochraniany przez Żandarmerię Wojskowš.

- 29 marca 2017 r. na skrzyżowaniu ul. Ludnej i Wioœlarskiej w Warszawie, BMW, należšce do Żandarmerii Wojskowej, którym podróżował wiceszef MON Bartosz Kownacki, zderzyło się z volvo. Winny kolizji był kierowca samochodu wiceministra, który nie zachował należytej ostrożnoœci jako pojazd uprzywilejowany. Otrzymał mandat.

- 19 maj 2017 r. na DK1 w kierunku Częstochowy doszło do wypadku z udziałem ciężarówki i limuzyny Biura Ochrony Państwa, która wypadła z drogi do rowu. Ranny został funkcjonariusz-kierowca - trafił na obserwację do szpitala.

- 8 grudnia 2017 r. miał miejsce wypadek z udziałem limuzyn kancelarii prezydenta i radiowozu. Zdarzenia miało miejsce w Pułtusku na Mazowszu przy skrzyżowaniu ulic Daszyńskiego i Mickiewicza. Był to przejazd szkoleniowy. Co ciekawe, samochody Kancelarii Prezydenta RP były prowadzone przez cywilnych kierowców.

- 27 luty 2018 r. pancerne bmw wiozšce prezydenta RP Andrzeja Dudę wraz z małżonkš do Bochni uderzyło w centrum Krakowa w tzw. separator oddzielajšcy pas jezdni dla aut od torów tramwajowych. Doszło przebicia opony w przednim prawym kole. Winę ponosi kierowca limuzyny.

- 18 marca 2018 r. samochód Służby Ochrony Państwa z kolumny marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, na łuku drogi uderzył w barierki energochłonne. Zdarzenie miało miejsce w Przemyœlu. Zdaniem policji kierowca nie zachował należytej ostrożnoœci a na drodze panowały złe warunki. Został ukarany mandatem. Marszałka nie było w samochodzie.

- 15 kwietnia 2018 r. pięciu funkcjonariuszy z wydziału analitycznego SOP jadšcych na szkolenie dachowało na drodze w powiecie tucholskim w Kujawsko-Pomorskim. Wypadek miał miejsce ok. godz. 19 w niedzielę. Funkcjonariusze trafili do szpitala. Jak podała w komunikacie Anna Gdula-Bomba, rzeczniczka SOP, w samochodzie nie było osoby ochranianej. „Wszyscy wykonujš na co dzień zadania analityczne i nie zajmujš się ochronš osób”.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL