Ranking firm doradztwa podatkowego 2018: Najbardziej zaangażowani w tworzenie dobrego prawa podatkowego

W tym roku po raz pierwszy przyznaliśmy nagrody za zaangażowanie w tworzenie dobrego prawa podatkowego. Wygrały kancelarie Ożóg Tomczykowski i Grant Thornton, które pracowały nad kodeksem należytej staranności VAT.

Publikacja: 30.06.2018 10:30

Ranking firm doradztwa podatkowego 2018: Najbardziej zaangażowani w tworzenie dobrego prawa podatkowego

Foto: AdobeStock

Firmy i kancelarie nie tylko pomagają podatnikom w interpretowaniu przepisów i  wypełnianiu wynikających z nich obowiązków. Mają też wpływ na ich tworzenie. W tym roku po raz pierwszy przyznajemy wyróżnienia w tej kategorii.

Czytaj także:Ekspert, którego cytują sędziowie

Uczestników rankingu prosiliśmy o podanie aktywności, takich jak: udział w pracach legislacyjnych związanych z tworzeniem przepisów podatkowych; opiniowanie projektów przepisów podatkowych; komentowanie działań podejmowanych przez Ministerstwo Finansów i organy podatkowe. Pytaliśmy także o wystąpienia w sprawach podatkowych przed sądami administracyjnymi i Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Podobnie jak w innych kategoriach polegających na ocenie aktywności uczestników, wybór powierzyliśmy kapitule pod przewodnictwem prof. Hanny Litwińczuk. W skład kapituły weszli wybitni przedstawiciele świata nauki i organizacji przedsiębiorców.

 

Zwyciężyła kancelaria Ożóg Tomczykowski, która brała udział, obok ekspertów z innych firm, w opracowaniu przesłanek należytej staranności VAT.

Maciej Zborowski i Wojciech Kotowski – doradcy podatkowi w Ożóg Tomczykowski – zostali powołani w 2017 r. do grupy roboczej przy Ministerstwie Finansów, której zadaniem było opracowanie listy przesłanek należytej staranności. Chodziło o rozwiązanie jednego z najistotniejszych problemów podatkowych ostatnich lat. Wielu przedsiębiorców poniosło bowiem konsekwencje wynikające z transakcji z nieuczciwym kontrahentem. Administracja skarbowa nie uznawała ich zapewnień, że wykorzystali dostępne sposoby, by sprawdzić jego wiarygodność.

Ostatecznie prace zespołu zakończyły się opublikowaniem przez Ministerstwo Finansów dokumentu „Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych". Dokument ten wskazuje okoliczności, które powinny być brane pod uwagę przy ocenie należytej staranności w postępowaniu podatnika, który nieświadomie brał udział w oszustwie, np. w karuzeli podatkowej.

Kancelaria Ożóg Tomczykowski opiniowała też kilkanaście najważniejszych projektów ustaw, które powstały w 2017 r. Przykładem jest tzw. ustawa antyoptymalizacyjna, czyli zmiany w PIT, CIT i podatku ryczałtowym, która m.in. ogranicza odliczanie kosztów w CIT.

Drugie miejsce w tej kategorii zajęła firma Grant Thornton. Za pośrednictwem Konfederacji Lewiatan brała udział w konsultacjach społecznych wielu projektów ustaw podatkowych, a Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy w tej firmie i wiceprzewodniczący Grupy VAT Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, również uczestniczył w pracach zespołu do spraw kodeksu należytej staranności VAT. Ponadto reprezentował Konfederację Lewiatan w posiedzeniach komisji sejmowych zajmujących się projektami ustaw podatkowych, m.in. dotyczących podzielonej płatności VAT (split payment) oraz odwrotnym obciążeniu VAT w budownictwie.

Członkowie kapituły zwrócili też uwagę na aktywność trzech innych firm: Crido Taxand, Martini i Wspólnicy oraz Deloitte.

Crido Taxand to kolejna firma zaangażowana w prace zespołu ds. kodeksu należytej staranności VAT. Brała w nim udział jako ekspert BCC. Poza tym była zaangażowana w tworzenie polskich regulacji dotyczących cen transferowych. Zespół cen transferowych Crido Taxand aktywnie uczestniczy w interpretowaniu nowego prawa poprzez udział w debatach i wymianę poglądów z przedstawicielami Ministerstwa Finansów.

Czytaj także:Ranking doradców podatkowych - najlepsi specjaliści

– Naszym celem jest ograniczenie „luki" wynikającej z odmiennego postrzegania praktycznych kwestii dotyczących cen transferowych pomiędzy organami podatkowymi i podatnikami – podkreśla Crido Taxand.

Wkład w konsultacje kodeksu należytej staranności w VAT miała też kancelaria Martini i Wspólnicy. Przedstawiciele kancelarii uczestniczyli m.in. w konferencji prasowej 13 września 2017 r. w Ministerstwie Finansów. Jerzy Martini zaś – jako przewodniczący grupy VAT Rady Podatkowej Lewiatan – konsultował projekty zmian w VAT.

Z kolei firma Deloitte przygotowała opinię dla Ministerstwa Finansów dotyczącą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Resort wykorzystał kilka rekomendacji, m.in. dotyczącą oznaczania sekwencyjnego korekt JPK i odchudzenia sekcji nagłówkowej JPK.

Firmy i kancelarie nie tylko pomagają podatnikom w interpretowaniu przepisów i  wypełnianiu wynikających z nich obowiązków. Mają też wpływ na ich tworzenie. W tym roku po raz pierwszy przyznajemy wyróżnienia w tej kategorii.

Czytaj także:Ekspert, którego cytują sędziowie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów