Po prostu stawiamy na jakość

Rozmowa | Dariusz Madera, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu

Publikacja: 14.12.2016 18:51

Po prostu stawiamy na jakość

Foto: materiały prasowe

"Rzeczpospolita": Chyba niełatwo w naszych realiach zarządzać dużą wielospecjalistyczną placówką?

Dariusz Madera:

Z problemami boryka się dziś każdy dyrektor szpitala. Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu to szpital „ostrozabiegowy". Dominują u nas chirurgia naczyniowa, neurochirurgia czy kardiochirurgia. Prowadzimy też jedno z 14 centrów urazowych w Polsce, rocznie przyjmując prawie 200 tys. pacjentów, z czego 50 tys. na oddziale ratunkowym.

Jak rozwiązać ten problem?

Patrząc na dane – co najmniej 30 proc. pacjentów szpitalnego oddziału ratunkowego mogłoby trafić do nocnej i świątecznej opieki medycznej. Wtedy czas oczekiwania pacjentów w stanie zagrożenia życia byłby znacznie krótszy. Nie ukrywam, że liczba pacjentów jest dla nas wyzwaniem, by dobrze zorganizować pracę. Lekarze, którzy mogliby u nas pracować, często wybierają placówki, w których zarobią podobne pieniądze, ale przy mniejszym natężeniu pracy.

Ale równie istotnym problemem jest finansowanie. Możliwość prowadzenia oszczędnej działalności w wielu placówkach już się wyczerpała. Kontrakty z NFZ są niezmienne od lat, natomiast koszty rosną. Pracownicy w związku z brakiem wzrostu wynagrodzeń odchodzą w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Wiele do życzenia pozostawiają także negocjacje z NFZ. Dostajemy informację o wysokości kontraktu bez możliwości negocjacji.

Co uznaje pan za największe osiągnięcia zespołu?

Realizujemy wysokospecjalistyczne procedury z zakresu kardiologii i kardiochirurgii, m.in. przezskórnego wszczepienia zastawki aortalnej, a także neurochirurgii, operacji kręgosłupa czy też mózgu – z wykorzystaniem najnowszych implantów i metod monitorowania. Niedawno gruntownie przebudowaliśmy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków. Jutro oddajemy do użytku nowo zakupiony angiograf w pracowni hemodynamicznej.

Na najwyższym poziomie zajmujemy się także świadczeniami z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, z szerokim wachlarzem usług dotyczących schorzeń onkologicznych. Stale ulepszamy bazę diagnostyczną – w planie mamy zakup nowego tomografu komputerowego.

Mamy też duże osiągnięcia w zakresie kontroli zakażeń szpitalnych oraz szpitalnej polityki antybiotykoterapii. Nasze formy i wzorce są wykorzystywane w całym kraju.

"Rzeczpospolita": Chyba niełatwo w naszych realiach zarządzać dużą wielospecjalistyczną placówką?

Dariusz Madera:

Pozostało 96% artykułu
Nauka
Czy mała syrenka musi być biała?
Nauka
Nie tylko niesporczaki mają moc
Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?
Nauka
Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”