Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ranking Samorzšdów

Ile jeszcze dobrych lat?

Rzeczpospolita
R ok 2016 był dla samorzšdów udany, choć musiały się zmierzyć z wieloma problemami – m.in. z reformš systemu oœwiaty, z czym w większoœci poradziły sobie zupełnie nieŸle, i z nowymi zasadami wykorzystania funduszy unijnych, z czym poszło im jeszcze lepiej.

Nie znaczy to jednak, że polska samorzšdnoœć ma przed sobš okres prosperity. Na horyzoncie gromadzš się bowiem czarne chmury, przede wszystkim polityczne.

Tego jeszcze jednak nie widać w wynikach naszego, już 13., Rankingu Samorzšdów, który przygotowujemy, by pokazać i uhonorować najszybciej rozwijajšce się miasta i gminy. W tym roku nasze zestawienie jest tym ciekawsze, że powstało na nieco zmienionych zasadach. Co ważne, wielu liderów, niezależnie od tego, jakby ich podliczać, co roku mieœci się w œcisłych czołówkach zestawień.

I prawdopodobnie nadcišgajšce wyzwania nie zmieniš wiele w kolejnych rankingach, choć na pewno mogš zmienić sam samorzšd. Nie wiadomo jeszcze, jak będš wyglšdać wybory samorzšdowe w 2018 r., ale planowane przez PiS zmiany w ordynacji sugerujš, że ich wynik może przewrócić samorzšdowš scenę do góry nogami. Zdaniem wielu włodarzy miast i gmin rzšdzšcy stopniowo i skutecznie pozbawiajš samorzšdy swobody działania. Poselski projekt PiS przewiduje m.in. wprowadzanie dwukadencyjnoœci prezydentów, burmistrzów i wójtów oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin. Wszystko wskazuje na to, że mogš one zostać upolitycznione w znacznie większym stopniu niż dotychczas.

Tego nie możemy być jeszcze pewni. Zawsze jednak warto patrzeć władzy na ręce, bo akurat samorzšdnoœć bardzo nam się w Polsce udała. Tymczasem podziękujmy tym prezydentom, burmistrzom i wójtom, których starania, podkreœlone w naszym rankingu, sprawiajš, że nam wszystkim w naszych małych ojczyznach żyje się lepiej. Š?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL