Przez 500 plus sądom rodzinnym przybywa pracy

Coraz częściej rodzice wnoszą pozwy o obniżenie alimentów, by zdobyć rządowe świadczenie.

Aktualizacja: 12.03.2018 19:13 Publikacja: 12.03.2018 16:51

Przez 500 plus sądom rodzinnym przybywa pracy

Foto: Adobe Stock

W wydziałach rodzinnych przybywa pracy – więcej jest spraw o obniżenie alimentów i o ich ustalenie, nieco więcej też o opiekę naprzemienną, a w niektórych sądach o powrót dzieci z rodziny zastępczej. Sędziowie łączą zwiększony wpływ takich spraw z wprowadzeniem programu 500+, choć nie zawsze mogą poznać motywację rodziców.

Skąd ten wzrost

Już w pierwszym okresie zasiłkowym 500+ przybyło spraw o obniżenie alimentów. Najprawdopodobniej powodem jest chęć pozyskania 500+ na pierwsze dziecko (a to zależy od dochodu). Dlatego jeśli np. ojciec będzie płacił o 100 zł mniej, matka spełni kryterium dochodowe i dostanie świadczenie na pierwsze dziecko.

Od kwietnia 2016 r. zaczęła obowiązywać ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Trudno więc spraw o obniżenie alimentów nie wiązać z jej wejściem w życie.

– Nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy pozwy o obniżenie alimentów są składane, by spełnić kryterium dochodowe, ponieważ nie prowadzimy takich badań. Porównując dane dotyczące wpływu takich spraw do wszystkich sądów z okręgu od kwietnia 2016 r. do końca 2017 r. (307 spraw) do całego 2015 r. (178), zauważamy wzrost – przyznaje Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Także w Łodzi przybywa spraw o obniżenie alimentów. Na przykład w jednym z wydziałów Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia w 2016 r. spraw o obniżenie alimentów było dziesięć. W 2017 r. już 62. W jednym z wydziałów SR dla Łodzi Widzewa w 2016 r. takich spraw było 91, a rok później już 311.

Płacić ma rodzic

Od ubiegłego roku przybywa również spraw o przyznanie alimentów. Od początku trwającego okresu zasiłkowego, który rozpoczął się od października 2017 r., aby dostać 500+, i to nawet na drugie i każde kolejne dziecko, rodzic samotnie je wychowujący musi dołączyć do wniosku pochodzący z sądu lub zatwierdzony przez sąd tytuł wykonawczy potwierdzający ustalenie alimentów na rzecz dziecka od drugiego rodzica.

– Porównując wpływ spraw o ustalenie alimentów w okresie od połowy 2017 r. do końca 2017 r. (1021) z analogicznym okresem 2016 r. (737 spraw), możemy mówić o bardzo dużym wzroście ich liczby – mówi Agnieszka Żegarska z Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Taki wzrost to jednak pożądane zjawisko.

„Samotny rodzic powinien zadbać o alimenty na dziecko od drugiego rodzica nie tylko ze względu na możliwość otrzymania świadczenia. Posiadanie tytułu wykonawczego daje poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość sądowej egzekucji należności, jeśli rodzic nie wywiązuje się z zobowiązań" – zauważył w jednym z pism do rzecznika praw obywatelskich Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny. I dodał, że państwo wspiera rodziny z dziećmi, ale w pierwszej kolejności obowiązek zaspokojenia potrzeb dziecka spoczywa na jego rodzicach.

Są jednak i takie sądy, w których spraw rodzinnych, które mogłyby mieć związek z programem 500+, nie przybyło ponoć w ogóle.

– W sądach rejonowych w okręgu nowosądeckim wzrostu liczby spraw motywowanych chęcią pozyskania 500+ nie zauważono – potwierdza Magdalena Frączek z Biura Rzecznika Prasowego Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Statystyki sądowe nie są jednak szczegółowe. Sądy odnotowują np. sprawy o wysokość alimentów, ale bez rozbicia na te o ich obniżenie lub podwyższenie. Tylko w części wydziałów prowadzona jest szczegółowa analiza.

2,62 mln rodzin korzysta z rządowego programu socjalnego Rodzina 500+

W wydziałach rodzinnych przybywa pracy – więcej jest spraw o obniżenie alimentów i o ich ustalenie, nieco więcej też o opiekę naprzemienną, a w niektórych sądach o powrót dzieci z rodziny zastępczej. Sędziowie łączą zwiększony wpływ takich spraw z wprowadzeniem programu 500+, choć nie zawsze mogą poznać motywację rodziców.

Skąd ten wzrost

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego