Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Czy Donald Tusk założy nowš partię?

Czy Donald Tusk zbuduje partię bez Grzegorza Schetyny i negatywnego bagażu oœmioletnich rzšdów Platformy?
PAP/EPA
Szef Rady Europejskiej sonduje możliwoœć budowy nowej partii. Miałaby ona powstać przed wyborami w 2019 r.

Im gorzej powodzi się Platformie, tym częœciej pojawiajš się opinie, także z zewnštrz partii i jej œrodowiska, że potrzebna jest nowa siła opozycyjna, która będzie w stanie w 2019 r. przeciwstawić się PiS.

Wydarzenia, takie jak mocno nieudane dla partii Grzegorza Schetyny starcie z PiS przy okazji kongresu w Przysusze, tylko wzmacniajš kuluarowe przekonanie, że PO pod obecnym kierownictwem nie ma już ani energii, ani pomysłów, by realnie powalczyć o władzę.

Konsternację wewnštrz ugrupowania wzmacniajš też np. pomysły dotyczšce wišzania sprawy uchodŸców z kampaniš samorzšdowš – głoœna deklaracja Schetyny, że prezydenci z PO przyjmš uchodŸców. Takie wypowiedzi coraz mocniej podważajš w oczach polityków spoza obecnego mainstreamu PO pozycję Schetyny jako polityka, który może poprowadzić partię do zwycięstwa. A to sprawia, że wzmacnia się nacisk na utworzenie alternatywy.

I nie ma raczej wštpliwoœci, że ta alternatywa karmić się będzie porażkš Platformy. Donald Tusk już zabrał się do krytykowania kolegów i koleżanek. Okazji dostarczyła wizyta Donalda Trumpa. Przewodniczšcy RE zwrócił uwagę, że „polski rzšd jest mocny po tej wizycie", a opozycja „trochę się pogubiła, nie wiedzšc, jak traktować wizytę Donalda Trumpa".

– To czytelny sygnał, że Tusk dystansuje się od Platformy – uważa nasz rozmówca z PO. – Gotów jest nawet PiS pochwalić, byleby się odcišć...

Mobilizacja elektoratu

Tusk nie angażuje się oczywiœcie bezpoœrednio w budowę struktur. Nie ma na to czasu, piastujšc ważne europejskie stanowisko, wiadomo także, że nie powinien zajmować się działaniami bezpoœrednimi na krajowym podwórku.

– Już kiedy w kwietniu przyjechał pocišgiem na przesłuchanie w prokuraturze, w Platformie zaczęło się mówić o tym, że to już sš dwie odrębne grupy, że Donald nie spotkał się wtedy z Grzegorzem nie dlatego, że nie miał czasu, tylko dlatego, że już nie majš o czym rozmawiać – mówi nam jeden z bliskich współpracowników Grzegorza Schetyny.

W œrodowisku zwišzanym z Donaldem Tuskiem już od kilku miesięcy można usłyszeć pełne sceptycyzmu uwagi na temat działania Platformy i notowań, jakie uzyskuje pod wodzš Schetyny w sondażach. Na zewnštrz politycy trzymajš jednolity front, ale nieoficjalnie przyznajš, że w obecnej konfiguracji PO nie ma żadnych szans, by wygrać z PiS. Potrzebna jest nowa jakoœć.

– Donald ma zdolnoœć do mobilizowania elektoratu, ale to narzędzie, jakim jest PO, zrobiło się nieskuteczne. 20 procent nie da nam szans na nic. Trzeba budować coœ nowego – przyznaje w rozmowie z „Rzeczpospolitš" były minister z rzšdu Ewy Kopacz.

Jeœli jednak „nowa jakoœć" miałaby się pojawić jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, Donald Tusk nie będzie miał możliwoœci, by zostać liderem takiej formacji, może być co najwyżej jej „ojcem chrzestnym".

Władek, musisz?

Do tej pory, najczęœciej w kontekœcie nowych pomysłów na opozycję, na lidera typowany był Władysław Frasyniuk, ale on sam wskazuje, że partię powinni robić młodzi politycy.

– Zróbcie nowš partię. Wtedy zaangażuję się 24 godziny na dobę. Do polityki musi wejœć nowe pokolenie. Siwe głowy to sš siwe głowy, ale potrzebne sš młode ręce – powiedział w połowie czerwca w wywiadzie dla „Newsweeka".

Inny pomysł zaprezentował kilka dni temu Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów. – Niech pan sobie wyobrazi takš sytuację, że oto byli prezydenci Polski – Wałęsa, Kwaœniewski, Komorowski – proszš Władysława Frasyniuka o stworzenie komitetu obywatelskiego, tak jak komitet obywatelski pokonał komunistów w 1989 roku, i mówiš mu: Władku, stwórz taki komitet wszystkich partii opozycyjnych i wygraj wybory z PiS-em – mówił w programie „Jeden na Jeden".

Niezależnie od ostatecznej politycznej konfiguracji, pierwszoplanowym problemem dla nowego ugrupowania byłby brak struktur. Dlatego w nieoficjalnych rozmowach najczęœciej wskazuje się na Unię Europejskich Demokratów skupiajšcš m.in. Jacka Protasiewicza i Michała Kamińskiego – jako organizację, która miałaby zbudować przynajmniej szkielet nowego ugrupowania.

Grzegorz Schetyna jednak nie byłby sobš, gdyby czekał bezczynnie na rozwój wydarzeń. Kluczowe w tej sytuacji sš dla niego wybory samorzšdowe, w których jego Platforma obroniłaby najważniejsze przyczółki.

Dlatego tak zażarta rywalizacja toczy się wewnštrz o nominację na kandydata w walce o fotel prezydenta Warszawy. Wybór między kandydaturš Andrzeja Halickiego zwišzanego ze Schetynš a Rafała Trzaskowskiego z grupy Ewy Kopacz zwišzanej z Tuskiem jest de facto wyborem między kandydatami dwóch różnych ugrupowań w roku 2019. I nikt nie chce tego strategicznego miejsca oddać przeciwnikowi.

To m.in. z powodu rozłamowej perspektywy – jak się dowiadujemy – przesunięto prezentację samorzšdowych kandydatów PO z lipca na koniec roku. Schetyna musi się upewnić co do lojalnoœci wszystkich ważniejszych kandydatów. Wie też, że zdolnoœci organizacyjne i sprawnoœć struktur sš właœciwie jedynš broniš, jaka dysponuje przeciw charyzmie Donalda Tuska. Š?

masz pytanie, wyœlij e-mail do autorów: zuzanna.dabrowska@rp.pl, michal.kolanko@rp.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL