Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Sondaż: Czy już czas ograniczyć kadencje burmistrzów

Najdłużej urzędujšcym burmistrzem w Polsce jest Józef Grzegorz Kurek - rzšdzi Mszczonowem od 1990 roku
Fotorzepa/ Radek Pasterski
Czy należy wprowadzić zasadę maksymalnie dwóch kadencji dla prezydentów miast, burmistrzów i wójtów? Polacy nie majš wštpliwoœci - pokazał sondaż SW Research dla serwisu rp.pl.

W ubiegły pištek do marszałka Sejmu wpłynšł projekt PiS wprowadzajšcy w Kodeksie wyborczym, a także w ustawach o samorzšdzie, zmiany zakładajšce m.in. dwukadencyjnoœć wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Na wprowadzeniu po następnych wyborach dwukadencyjnoœci najwięcej traci PSL – analizuje Zuzanna Dšbrowska.

Przeczytaj ť Ordynacja samorzšdowa przeciw PSL i Kukiz’15

- PiS wprowadza takie rozwišzania, które umożliwiš im wygranie wyborów, bo nie sš w stanie w walce fair play wygrać tych wyborów – ocenił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL o projekcie PiS zmian w Kodeksie wyborczym: Zbójecka ordynacja

55 proc. ankietowanych uważa jednak, że należy wprowadzić zasadę maksymalnie dwóch kadencji dla prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Przeciwnego zdania jest trzech na dziesięciu respondentów, a opinii w tej sprawie nie ma 14 proc.

- Częœciej za wprowadzeniem takiej zasady sš kobiety (57 proc.), osoby do 24. roku życia (63 proc.), o wykształceniu zasadniczym zawodowym (58 proc.), dochodzie netto od 1001 do 2000 zł (61 proc.) oraz badani z miast od 100 do 199 tysięcy mieszkańców - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

- Konsekwentna narracja rzšdu wmawia obywatelom koniecznoœć objęcia ich ochronš przed złym samorzšdem - w sytuacji gdy samorzšdem jesteœmy my wszyscy. Przekłada się to na nieco gorsze niż kilka miesięcy temu wyniki jeœli chodzi o ocenę koniecznoœci wprowadzenia limitu kadencji we władzach samorzšdowych – komentuje w rozmowie z serwisem rp.pl Grzegorz P. Kubalski ze Zwišzku Powiatów Polskich.

W sondażu sprzed kilku miesięcy respondenci częœciej domagali się dwóch kadencji dla posłów i senatorów niż wójtów czy burmistrzów.

SprawdŸ wyniki sondażu ť Dwie kadencje dla wójtów czy posłów?

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL