Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Czy już czas na przedterminowe wybory

Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Jeszcze w tym roku powinny odbyć się przedterminowe wybory parlamentarne? OdpowiedŸ w sondażu SW Research dla rp.pl.

Dokładnie 10 lat temu – 7 wrzeœnia 2007 roku – Sejm RP przyjšł uchwałę o skróceniu swej kadencji. W zwišzku z tym przypominamy tekst sprzed kilku tygodni. Badanie przeprowadzono w lipcu tego roku.

Ponad 40 proc. ankietowanych uważa, że jeszcze w tym roku powinny odbyć się przedterminowe wybory parlamentarne. Częœciej niż co trzeci respondent jest przeciwnego zdania. Opinii w tej sprawie nie ma częœciej niż co pišty respondent.

 

- Za przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi częœciej sš kobiety (45 proc.), osoby w wieku 35-49 lat (48 proc.) oraz badani o wykształceniu zasadniczym zawodowym (46 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

I dodaje, że ten pomysł popierajš również częœciej osoby o dochodzie netto na rękę ponad 5000 zł (67 proc.) oraz badani z miast do 20 tysięcy mieszkańców (48 proc.).

Jednak politolodzy, którzy zapoznali się z wynikami naszego sondażu, sš zgodni, że scenariusz zakładajšcy przedterminowe wybory byłby realny jedynie wtedy, gdyby wczeœniej doszło do rozpadu partii rzšdzšcej w Sejmie i Senacie oraz większego zaangażowania politycznego ze strony prezydenta RP.

Przypominajš też, że w 2007 roku Jarosław Kaczyński przelicytował godzšc się na przedterminowe wybory. Wówczas, choć jego partia uzyskała lepszy wynik niż w 2005 roku, to konkurenci z PO wzmocnili się jeszcze bardziej i przejęli władzę.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL