Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Malezja zacznie karać tak, jak każe islam?

Kuala Lumpur
123RF
Tysišce osób (organizator mówi nawet o 100 tysišcach) zebrało się na wiecu w stolicy Malezji, Kuala Lumpur, by wyrazić poparcie dla propozycji zaadoptowania do systemu prawnego kraju przepisów tzw. hudud - czyli przepisów karnych w formie przewidzianej przez islam.

Propozycja islamizacji prawa karnego budzi obawy wœród przedstawicieli mniejszoœci religijnych, którzy obawiajš się, że przepisy te ograniczš ich prawa. Krytycy propozycji islamizacji prawa karnego ostrzegajš, że może ona doprowadzić do wprowadzenia przewidzianych przez islam kar, takich jak obcinanie kończyn i kamienowanie.

Kontrowersyjnš propozycję popiera premier Malezji Najib Razak, uwikłany w skandal korupcyjny (na jego konto miało trafić 700 mln dolarów z państwowego funduszu). Premier chce w ten sposób zyskać przychylnoœć stanowišcych większoœć mieszkańców kraju muzułmanów, co ma pomóc mu w zwycięstwie w wyborach w 2018 roku.

Pomysłodawcš islamizacji prawa jest opozycyjna Panmalezyjska Partia Islamska (PAS), która była organizatorem demonstracji w Kuala Lumpur. Projekt zmiany prawa w tej kwestii przedstawiła już w ubiegłym roku. Wkrótce ma on ponownie trafić do parlamentu.

Obecnie w poszczególnych stanach Malezji działajš muzułmańskie sšdy religijne, ale ich jurysdykcja ogranicza się do spraw z zakresu prawa rodzinnego.

Przyjęcie przepisów forsowanych przez PAS może doprowadzić do kryzysu rzšdowego w Malezji. Przywódcy popierajšcych rzšd partii, reprezentujšcych mniejszoœć chińskš i indyjskš w kraju, zagrozili już opuszczeniem koalicji, jeœli nowe przepisy zostanš przyjęte.

Ok. 63 proc. spoœród ponad 30 milionów mieszkańców Malezji to muzułmanie.

ródło: Reuters

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL