Spółka jawna wpisze do księgi delegacje prokurenta

Zwrot uzasadnionych i udokumentowanych wydatków z tytułu podróży służbowych pełnomocnika, odbywanych w związku z działalnością spółki osobowej można zaliczyć do kosztów jej wspólników na ogólnych zasadach.

Publikacja: 03.08.2017 06:25

Spółka jawna wpisze do księgi delegacje prokurenta

Foto: Fotolia

- Spółka jawna osób fizycznych ustanowiła prokurenta. Jej działalność będzie wymagać od prokurenta krajowych podróży służbowych (delegacji) w związku z koniecznością poszukiwania nowych rynków zbytu, negocjacji kontraktów, podpisywania nowych umów oraz spotkań biznesowych z dotychczasowymi kontrahentami spółki. Prokurent nie jest pracownikiem ani wspólnikiem spółki. Prokurentowi przysługuje (obok wynagrodzenia) zwrot kosztów zamiejscowych podróży służbowych: koszty diet, faktury za hotel lub ryczałty za noclegi w przypadku braku takich faktur oraz koszty przejazdu prywatnym samochodem prokurenta. Koszty używania prywatnego samochodu osobowego prokurenta do zadań spółki będą mu zwracane w wysokości będącej iloczynem przejechanych kilometrów i „urzędowej" stawki za jeden kilometr przebiegu auta. Diety i zwrot kosztów noclegów ustalane będą w wysokości stosowanej dla pracowników będących w podróży służbowej. Koszty noclegu zwracane są w pełnej wysokości, gdy wynikają z przedstawionej za nocleg faktury, lub ryczałtem według zasad obwiązujących pracowników (tj. w wysokości 45 zł).

Czy całość zwrotu prokurentowi poniesionych przez niego wydatków związanych z pozamiejscowymi podróżami służbowymi mających na celu realizację interesów związanych z działalnością spółki jawnej stanowi koszty uzyskania przychodów spółki? Czy wydatki te mogą być ujęte w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej przez spółkę jawną? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.

Aby wydatek poniesiony przez podatnika był dla niego kosztem uzyskania przychodu, musi zatem spełniać następujące warunki:

- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik, nie są kosztem uzyskania przychodu podatnika),

- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- został poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

- został właściwie udokumentowany,

- nie znajduje się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Uwaga! Spółki jawne (>patrz ramka) nie są podatnikami podatku dochodowego. Podatnikami są jej wspólnicy. W przedstawionym stanie faktycznym wspólnikami spółki jawnej są wyłącznie osoby fizyczne, zatem to wspólnicy są podatnikami PIT i powinni rozliczać przychody i koszty uzyskania przychodów spółki cywilnej.

Proporcjonalnie do udziału w zyskach

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną w formie spółki niebędącej osobą prawną (m.in. spółki jawnej):

- przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną,

- koszty uzyskania przychodów z udziału w spółce niebędącej osobą prawną,

- wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów z udziału w spółce niebędącej osobą prawną,

- straty z udziału w spółce niebędącej osobą prawną,

- ulgi podatkowe związane z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną

– u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe (zob. art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o PIT).

Jak klasyfikować

Istotą problemu w przedstawionym stanie faktycznym jest ustalenie, czy całość zwrotu prokurentowi (niebędącemu pracownikiem ani wspólnikiem spółki jawnej) kosztów z tytułu poniesionych przez niego wydatków związanych z zamiejscowymi krajowymi podróżami służbowymi mającymi na celu realizację interesów związanych z działalnością spółki jawnej (obejmująca dietę, zwrot kosztów noclegów i zwrot kosztów używania na potrzeby działalności gospodarczej spółki prywatnego samochodu osobowego prokurenta) stanowi koszty uzyskania przychodów spółki, a co za tym idzie, czy wydatki te mogą być ujęte w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej przez spółkę jawną.

Diety z ograniczeniem

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących – w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Tymi odrębnymi przepisami są przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r., poz. 167).

Ustawa o PIT nie definiuje pojęcia „podroż służbowa". Definicję taką znajdziemy natomiast w kodeksie pracy (k.p.). Stosownie do art. 775 § 1 k.p., pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Odesłanie z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT do pojęcia pracownika, w przypadku prokurentów może mieć zastosowanie jedynie w kontekście ograniczenia wysokości diety z tytułu podróży służbowych prokurentów wykonujących określone czynności związane z funkcjonowaniem spółki osobowej.

Z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT wynika konieczność wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych prokurentów, ale tylko w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom. Innymi słowy, wartość diet za czas podróży służbowych prokurenta jest kosztem podatkowym do określonego limitu, tj. do wysokości diet przysługujących pracownikom. W przedstawionym stanie faktycznym diety otrzymywane przez prokurenta odpowiadają wysokości diet otrzymywanych przez pracowników z tytułu delegacji krajowych, a zatem w całości mogą stanowić koszt uzyskania przychodów wspólników spółki jawnej.

Nocleg z faktury lub ryczałt

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w związku z odbywanymi podróżami służbowymi prokurentowi ma przysługiwać m.in. zwrot kosztów noclegów. Będą one wynikały z faktury za hotel lub ryczałtu za noclegi w przypadku braku takich faktur. Koszty noclegu będą zwracane w pełnej wysokości, gdy wynikają z przedstawionej za nocleg faktury, lub ryczałtem według zasad obwiązujących pracowników (tj. w wysokości 45 zł).

Bez względu na to, czy zwracane są wydatki udokumentowane fakturami z hotelu, czy wypłacany jest ustalony ryczałt za noclegi, przepisy ustawy o PIT nie zawierają żadnych (poza generalną klauzulą wynikającą z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT) ograniczeń co do możliwości zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

Oznacza to, że jeżeli obowiązek ponoszenia wydatków z tytułu noclegów prokurenta w trakcie obywania przez niego podróży służbowych wynika z umów zawartych ze wspólnikami spółki jawnej, to wydatki z tego tytułu będą kosztem uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Spółka jawna (a ścisłej rzecz ujmując jej wspólnicy) powinna pamiętać, że ciąży na niej obwiązek wykazania, iż poniesienie kosztów noclegów prokurenta pozostaje w związku przyczynowo – skutkowym z osiąganymi przez wspólników przychodami z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej.

Prywatny samochód z kilometrówką

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w związku z odbywanymi podróżami służbowymi prokurentowi ma przysługiwać zwrot kosztów przejazdu prywatnym samochodem prokurenta, w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów i „urzędowej" stawki za jeden kilometr przebiegu.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem art. 23 ust. 1 pkt 36 ustawy o PIT, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Przez stawkę za jeden kilometr przebiegu pojazdu, stosownie do art. 23 ust. 4 ustawy o PIT, rozumie się stawkę określoną dla samochodów osobowych, uwzględniającą odpowiednio pojemność silnika.

Stawki te określa rozporządzenie ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (DzU z 2002 r., nr 27, poz. 271 ze zm.). Stosownie do § 2 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia, koszty używania pojazdów do celów służbowych pokrywa pracodawca według stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, które nie mogą być wyższe niż dla samochodu osobowego:

a) o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 – 0,5214 zł,

b) o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł.

Uwaga! Przez „wydatki z tytułu używania" samochodu rozumie się wszelkie sumy wydane w związku z jego wykorzystywaniem, np. koszty paliwa, napraw, części zamiennych itd.

Organy podatkowe przyjmują, że zachodzi konieczność podwójnego udokumentowania wydatków z tytułu używania samochodu, tj.:

- ewidencją przebiegu,

- dokumentami potwierdzającymi poniesione wydatki,

– a zasadą jest, że do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć można kwotę niższą.

Przykład

Od 1 kwietnia 2017 r. prokurent wykorzystuje na potrzeby spółki jawnej swój samochód osobowy o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3. W kwietniu 2017 r. przejechał na potrzeby działalności gospodarczej spółki 1000 km. W związku z używaniem samochodu na potrzeby działalności gospodarczej spółki poniósł w kwietniu 2017 r. wydatki w łącznej wysokości:

- 770,23 zł (wariant I)

- 982,07 zł (wariant II)

– udokumentowane fakturami wystawionymi na prokurenta.

Prokurent wykorzystuje prywatny samochód osobowy o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3, zatem stawka przebiegu za jeden kilometr wynosi 0,8358 zł. Limit wydatków wynikających z „kilometrówki" w marcu 2017 r. wyniesie 835,80 zł (1000 km x 0,8358 zł).

Wariant I:

Kosztem uzyskania przychodu będzie kwota wynikająca z faktur potwierdzających poniesione wydatki (tj. 770,23 zł), gdyż są one niższe niż kwota wynikająca z „kilometrówki".

Wariant II:

Kosztem uzyskania przychodu będzie kwota wynikająca z „kilometrówki", tj. 835,80 zł", gdyż kwota wynikająca z faktur potwierdzających poniesione wydatki jest wyższa.

Ujęcie w ewidencji

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka jawna prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Spółki jawne osób fizycznych wykonujące działalność gospodarczą są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów (zob. art. 24a ust. 1 ustawy o PIT oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów; dalej: rozporządzenie).

Wydatki ponoszone w związku z podróżami służbowymi prokurenta (diety, zwrot kosztów noclegów i zwrot kosztów przejazdu prywatnym samochodem osobowym prokurenta) należy ująć w kolumnie 13 (pozostałe wydatki) podatkowej księgi przychodów i rozchodów prowadzonej przez spółkę jawną.

Kolumna 13

Jak wynika z objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, kolumna 13 jest przeznaczona do wpisywania pozostałych kosztów (poza wymienionymi w kolumnach 10–12), z wyjątkiem kosztów, których zgodnie z art. 23 ustawy o PIT nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów. W kolumnie tej wpisuje się w szczególności takie wydatki, jak: czynsz za lokal, opłatę za energię elektryczną, gaz, wodę, c.o., opłatę za telefon, zakup paliw, wydatki dotyczące remontów, amortyzację środków trwałych, składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pracowników w części finansowanej przez pracodawcę, składki na ubezpieczenie wypadkowe pracowników, wartość zakupionego wyposażenia. Wydatki z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika należy wpisywać w tej kolumnie po zakończeniu miesiąca na podstawie miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków. Suma wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, w poszczególnych miesiącach, ustalona od początku roku podatkowego, nie może przekraczać kwoty wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu za ten sam okres, to jest kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach przez właściwego ministra. Zapisów dotyczących kosztów podróży służbowej, w tym również diet właściciela oraz osób z nim współpracujących, dokonuje się na podstawie rozliczenia tych kosztów sporządzonego na dowodzie wewnętrznym, zwanym rozliczeniem podróży służbowej. Do rozliczenia należy dołączyć dowody (faktury) potwierdzające poszczególne wydatki. Jeżeli uzyskanie dowodu (faktury) nie było możliwe, to pracownik musi złożyć pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania. Nie wymagają udokumentowania fakturami diety oraz wydatki objęte ryczałtem, a także koszty przejazdu własnym samochodem pracownika.

Kiedy limit, kiedy pełna kwota

Uzasadnione i udokumentowane wydatki związane z podróżami służbowymi prokurenta, w czasie w których reprezentuje on sprawy spółki jawnej, mogą być rozpoznawane jako koszty podatkowe jej wspólników.

- W pełnej wysokości mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wypłacone prokurentowi kwoty zwrotu wydatków za noclegi w hotelu lub wypłacone ryczałty za noclegi.

- Kosztem uzyskania przychodu mogą być również diety z tytułu podróży służbowych odbywanych przez prokurenta, ale tylko w części nieprzekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT.

- Koszty przejazdów prywatnym samochodami, w trakcie odbywania przez prokurenta podróży służbowych, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów do wysokości tzw. kilometrówki, ustalonej na podstawie prowadzonej przez prokurenta ewidencji przebiegu pojazdu.

Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe, np. Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 20 kwietnia 2016 r. (ITPB1/4511-99/16/WM).

Także wynagrodzenie

Na marginesie należy zauważyć, że także (ewentualne) wynagrodzenie wypłacane prokurentowi z tytułu pełnienia przez niego funkcji prokurenta, tj. wykonywania czynności związanych z przedsiębiorstwem spółki niemającej osobowości prawnej (np. spółki jawnej) i w ramach prowadzonej w tej formie pozarolniczej działalności gospodarczej, ma związek z uzyskiwaniem przychodu przez wspólników tej spółki. Nie jest ono także wymienione w art. 23 ustawy o PIT. Może zatem stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej przez wspólników takiej spółki działalności, pod warunkiem właściwego udokumentowania (por. interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 3 czerwca 2011 r., IBPBI/1/ 415-291/11/KB).

Autor jest doradcą podatkowym

Kodeks o spółce jawnej

Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową (art. 22 § 1 kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.)

Spółka jawna zaliczana jest do spółek osobowych (zob. art. 4 § 1 pkt 1 k.s.h.).

Spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana (art. 8 § 1 k.s.h.).

Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą (art. 8 § 2 k.s.h.).

W spółce jawnej może być ustanowiona prokura. Stosownie do art. 41 § 1 k.s.h., ustanowienie prokury wymaga zgody wszystkich wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki.

Prokura jest stosunkiem prawnym uregulowanym kodeksie cywilnym (k.c.). Na potrzeby niniejszego artykułu przedstawione zostaną jedynie niektóre uregulowania dotyczące prokury.

Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa (art. 1091 § 1 k.c.).

Prokura powinna być pod rygorem nieważności udzielona na piśmie. Prokurentem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych (art. 1092 § 1 k.c.).

Udzielenie i wygaśnięcie prokury przedsiębiorca powinien zgłosić do rejestru przedsiębiorców (art. 1098 § 1 k.c.).

Zatem prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, w którym przedsiębiorca upoważnia inną osobę fizyczną do przeprowadzania w jego imieniu określonych czynności związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Pełna dieta za dobę delegacji

Dieta w czasie podróży krajowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i wynosi 30 zł za dobę podróży.

Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego w następujący sposób:

1) jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

a) mniej niż 8 godzin - dieta nie przysługuje,

b) od 8 do 12 godzin - przysługuje 50 proc. diety,

c) ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości;

2) jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

a) do 8 godzin - przysługuje 50 proc. diety,

b) ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Dieta nie przysługuje:

1) za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika oraz w przypadkach, o których mowa w § 10 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej;

2) jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.

Kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:

1) śniadanie – 25 proc. diety;

2) obiad – 50 proc. diety;

3) kolacja – 25 proc. diety.

Zasady te stosuje się odpowiednio, w przypadku korzystania przez pracownika z usługi hotelarskiej, w której zapewniono wyżywienie (zob. § 7 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej).

Ile można zwrócić za hotel

Za nocleg podczas podróży krajowej w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie wyższej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety.

W uzasadnionych przypadkach pracodawca może wyrazić zgodę na zwrot kosztów noclegu stwierdzonych rachunkiem w wysokości przekraczającej ten limit.

Pracownikowi, któremu nie zapewniono bezpłatnego noclegu i który nie przedłożył ww. rachunku, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150 proc. diety.

Ryczałt za nocleg przysługuje, jeżeli nocleg trwa co najmniej sześć godzin pomiędzy godzinami 21 i 7.

Zwrot kosztów noclegu lub ryczałt za nocleg nie przysługuje za czas przejazdu, a także jeżeli pracodawca uzna, że pracownik ma możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu (zob. § 8 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej).

Ewidencja przebiegu pojazdu

Przebieg pojazdu, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 36 i 46 ustawy o PIT, powinien być, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca (art. 23 ust. 5 zdanie pierwsze ustawy o PIT).

Ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać co najmniej następujące dane: nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd – dokąd), liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za 1 km przebiegu, kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu oraz podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane (zob. art. 23 ust. 7 ustawy PIT).

Do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu obowiązana jest osoba używająca tego pojazdu (art. 23 ust. 5 zdanie drugie ustawy o PIT).

W przedstawionym stanie faktycznym ewidencje te powinien prowadzić prokurent będący właścicielem samochodu, który używa go na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki.

Uwaga! W razie braku ewidencji wydatki ponoszone z tytułu używania samochodów na potrzeby podatnika nie są kosztem uzyskania przychodów (art. 23 ust. 5 zdanie trzecie ustawy o PIT).

- Spółka jawna osób fizycznych ustanowiła prokurenta. Jej działalność będzie wymagać od prokurenta krajowych podróży służbowych (delegacji) w związku z koniecznością poszukiwania nowych rynków zbytu, negocjacji kontraktów, podpisywania nowych umów oraz spotkań biznesowych z dotychczasowymi kontrahentami spółki. Prokurent nie jest pracownikiem ani wspólnikiem spółki. Prokurentowi przysługuje (obok wynagrodzenia) zwrot kosztów zamiejscowych podróży służbowych: koszty diet, faktury za hotel lub ryczałty za noclegi w przypadku braku takich faktur oraz koszty przejazdu prywatnym samochodem prokurenta. Koszty używania prywatnego samochodu osobowego prokurenta do zadań spółki będą mu zwracane w wysokości będącej iloczynem przejechanych kilometrów i „urzędowej" stawki za jeden kilometr przebiegu auta. Diety i zwrot kosztów noclegów ustalane będą w wysokości stosowanej dla pracowników będących w podróży służbowej. Koszty noclegu zwracane są w pełnej wysokości, gdy wynikają z przedstawionej za nocleg faktury, lub ryczałtem według zasad obwiązujących pracowników (tj. w wysokości 45 zł).

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP