Podatek dochodowy

PIT a karty na siłownię dla pracowników

AdobeStock
Firma, która funduje pracownikom wejściówki do obiektów sportowych, nie musi naliczać podatku od tego świadczenia. Chyba że przekroczy limit ulgi.

1 tys. zł rocznie – taki jest limit zwolnienia z PIT prezentów przekazywanych pracownikom z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Przykładowo kart na siłownię bądź basen. Po przekroczeniu tej kwoty pracodawca musi opodatkować nadwyżkę. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj także: Korzystanie z siłowni przez pracowników nie jest ich przychodem

Wystąpiła o nią firma, która dofinansowała swoim pracownikom karty MultiSport. Dają one możliwość wstępu do różnych obiektów sportowo-rekreacyjnych, takich jak basen, lodowisko, ścianka wspinaczkowa, korty, sauna, siłownia, grota solna. Pozwalają też uczestniczyć w zajęciach fitness, jogi, aqua aerobic, sztuk walki czy tańca w wybranych ośrodkach na terenie kraju. Środki na karty pochodzą z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Przyznawane są według kryterium socjalnego.

Czy dofinansowanie jest opodatkowane? Firma twierdzi, że nie. Są bowiem spełnione warunki z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT mówiącego o zwolnieniu z podatku. Zgodnie z tym przepisem nieopodatkowane są świadczenia pieniężne i rzeczowe, do 1 tys. zł rocznie, sfinansowane w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Jeśli dofinansowanie z funduszu jest zgodne z jego regulaminem i mieści się w działalności socjalnej, pracodawca nie musi doliczać wartości świadczenia do wynagrodzenia pracownika i potrącać od niego zaliczek. Przy czym w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT jest zastrzeżenie, że świadczeniami rzeczowymi nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Zdaniem firmy warunki zwolnienia są spełnione. Po pierwsze, wsparcie dla pracowników ma związek z działalnością socjalną. Po drugie, finansowane jest ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Po trzecie, karty to świadczenia rzeczowe. Po czwarte, dofinansowanie nie przekracza rocznego limitu.

Czytaj także: Czy zajęcia na siłowni dla pracowników można zaliczyć do kosztów

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Potwierdził, że karty, które uznaje się za rodzaj abonamentu, nie uprawniają posiadacza do ich wymiany na usługę lub towar, lecz umożliwiają mu skorzystanie ze ściśle oznaczonego świadczenia. Można więc uznać, że mają materialny charakter. Są więc świadczeniami rzeczowymi, o których mówi art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT. Dofinansowanie do nich jest przychodem pracownika, ale zwolnionym z podatku do 1 tys. zł (ten limit obejmuje wszystkie świadczenia, które zatrudniony otrzymał z firmy w ciągu roku).

Nr interpretacji: 0114-KDIP3-2.4011. 333.2018.1.MZ

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL