Topór św. jadwigi

Marta Kwaśnicka, „Jadwiga”, Teologia Polityczna, Warszawa 2015
Plus Minus
Nie każdy człowiek wyniesiony przez Kościół katolicki na ołtarze może poszczycić się życiem, które stanowi doskonały materiał dla literatury, teatru czy filmu.

I wówczas pojawia się kłopot – bo w jaki sposób ktoś taki może się stać dla wiernych wzorem do naśladowania? To jeden z zasadniczych wątków książki Marty Kwaśnickiej o św. Jadwidze Andegaweńskiej.

Autorka bynajmniej nie podjęła się napisania nowej biografii czy hagiografii królowej (a właściwie króla Polski – bo taki tytuł formalnie nosiła). Monarchini rodem z Węgier stanowi dla dziennikarki i eseistki pretekst do frapujących rozważań nad świętością, a ta – wbrew oczekiwaniom, które cechują współczesnych ludzi – nie musi przybierać spektakularnej postaci.

Kwaśnicka przypomina, że Stanisław Wyspiański pozostawił po sobie rękopisy fragmentów dramatu o Jadwidze. I dodaje, że dobrze, iż tego dzieła artysta nie dokończył, bo nie da się przedstawić przemiany, która zachodzi w ludzkim sercu.

Tymczasem wokół świętości królowej narosły legendy. W roku 1378, a więc kiedy Jadwiga miała niespełna pięć lat, doszło do jej zaślubin z niewie...

Źródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL