Zmiany w kodeksie cywilnym dotyczące czynszu oraz odbioru przesyłek sądowych na poczcie

Wnuk nie uiści zaległego czynszu za dziadka, jeśli ten nie łożył na jego utrzymanie.

Aktualizacja: 22.02.2019 23:01 Publikacja: 22.02.2019 16:57

Zmiany w kodeksie cywilnym dotyczące czynszu oraz odbioru przesyłek sądowych na poczcie

Foto: Fotolia.com

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić przepisy kodeksu cywilnego dotyczące czynszu oraz odbioru przesyłek sądowych na poczcie.

Chodzi o art. 688

1

kodeksu cywilnego. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiała się informacja o projekcie zmian.

Propozycja dotyczy rodziny lokatora: zstępnych (dzieci, wnuków), którzy są już pełnoletni, ale pozostają na garnuszku rodzica czy dziadków (głównego najemcy).

Czytaj także: Nowelizacja KPC: co się zmieni w procesie cywilnym

Ministerstwo chce wzmocnić ich ochronę. Planuje wyłączenie ich solidarnej odpowiedzialności za zapłatę czynszu i innych należności (np. za media) wynikających z umowy najmu mieszkania.

Obecnie ten przepis nakłada na nich odpowiedzialność za zapłatę komornego, ale ogranicza się do wysokości czynszu (plus innych opłat) należnych za okres mieszkania z rodzicem czy dziadkami (lokatorem).

W efekcie właściciel lokalu może także od nich, a nie rodzica czy dziadków żądać zapłaty np. zaległego czynszu. Zdaniem MS obecnie odpowiedzialność wnuków lub dzieci jest za szeroka. Nie uwzględnia bowiem szczególnych więzi łączących najemcę lub najemców z pełnoletnimi dziećmi oraz ciążącego na najemcy względem nich obowiązku alimentacyjnego.

Jednocześnie proponuje się doprecyzowanie przesłanki: „pozostawania na utrzymaniu najemcy" poprzez wskazanie na łączący pełnoletniego zstępnego oraz najemcę obowiązek alimentacyjny.

Zdaniem tego resortu pozwoli to ograniczyć nieakceptowalne społecznie przypadki niesłusznego wyłączenia odpowiedzialności pełnoletnich zstępnych względem wynajmującego.

Ministerstwo planuje również zmiany art. 139 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, wprowadzając możliwość odbioru pisma sądowego znajdującego się na poczcie nie tylko – jak dotychczas – przez osobę upoważnioną na podstawie pełnomocnictwa pocztowego do odbioru przesyłek pocztowych, ale także przez osobę upoważnioną do odbioru pism na podstawie pełnomocnictwa udzielonego w formie aktu notarialnego. Analogiczne rozwiązanie wprowadza się dla pism składanych w urzędzie gminy właściwej dla adresata.

Z kolei proponowana zmiana art. 20 prawa o ustroju sądów powszechnych zakłada utworzenie jednego sądu, który będzie rozpoznawał sprawy w europejskich postępowaniach transgranicznych, w których powództwo zostało wniesione za pomocą systemu teleinformatycznego.

Według MS koncentrację wskazanych postępowań w jednym sądzie uzasadniają względy praktyczne, a także ekonomiczne.

Etap legislacyjny: uzgodnienia wewnątrzresortowe

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić przepisy kodeksu cywilnego dotyczące czynszu oraz odbioru przesyłek sądowych na poczcie.

Chodzi o art. 688

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego