Celtycka krew w Piastach mazowieckich

aktualizacja: 20.04.2017, 16:54
Foto: materiały prasowe

Genetycy zbadali szczątki książąt mazowieckich: Janusza i Stanisława, żyjących w XVI wieku.

Badania przeprowadził zespół doktora Andrzeja Ossowskiego z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Naukowcy ustalili, że jeden z przedstawicieli rodu Piastów miał haplogrupę chromosomu Y charakterystyczną dla Germanów lub Celtów.

Haplogrupy to cechy charakterystyczne dla ludzi pochodzących z określonego regionu. Na podstawie haplotypu DNA mitochondrialnego i DNA męskiego, czyli Y, można określić, z jakiej części Europy dana osoba pochodzi.

Odkrycie to może wskazywać na pochodzenie całego rodu Piastów. Należy jednak pamiętać, że jest to pierwsze badanie. Od Piastów do książąt mazowieckich minęło wiele czasu i mogły zaistnieć mechanizmy znane w naturze, które wpłynęły na zaburzenie dziedziczenia cech.

Wyniki przeprowadzonych badań nie przesądzają o narodowości, bo ta jest mocno związana z kulturą i tradycją, w której dana osoba żyła. Uproszczenie, że Piastowie byli Niemcami czy Brytyjczykami, jest nie na miejscu.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE