Bytom broni bioróżnorodności

aktualizacja: 25.03.2016, 18:00
W banku znalazły się m.in. próbki genetyczne niedźwiedzia brunatnego /...
W banku znalazły się m.in. próbki genetyczne niedźwiedzia brunatnego / Carl Chapman
Foto: Wikipedia

Bank DNA zwierząt zagrożonych wyginięciem i szczególnie narażonych na negatywny wpływ działalności człowieka powstał w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Sposoby i procedury pobierania „czystych" tkanek zostały przygotowane przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i były konsultowane z zagranicznymi specjalistami, między z pracowniami genetycznymi w Niemczech.

Materiały pozyskiwane są dzięki współpracy z wyspecjalizowaną pracownią preparacji zwierząt kręgowych, od lat działającą w Bytomiu. Korzystać z nich może każdy badacz, nie tylko z kraju.

Już w tej chwili bank może się pochwalić próbkami ponad 20 gatunków niedźwiedzi, wśród nich są próbki niedźwiedzi amerykańskich, w tym grizzly i baribala. Do banku trafiły próbki genetyczne — w tym tkanek kostnych, sierści, skóry, zębów — także niedźwiedzia polarnego, brunatnego oraz wilków i antylop, w tym oryksów czy kudu.

—pap, Nauka w Polsce

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE