Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

Bój o Fryderyki

Fotorzepa, Adam Burakowski
Organek dołšczył do grona gwiazd i wraz z Brodkš oraz zespołem Hey zdobyli najwięcej – po trzy nominacje w tegorocznej edycji Fryderyków.

W centrum zainteresowania członków Akademii Fonograficznej, którzy nominujš i przyznajš Fryderyki w kategoriach muzyki pop i rock znalazły się przede wszystkim albumy Brodki, Hey i Organka.

Hey zdobyło nominację za rockowš płytę „Błysk”, utwór „Prędko, prędzej” i teledysk „Błysk”. Brodkę nominowano za alternatywny album „Clashes”, piosenkę „Horses” i teledysk „Up In The Hill”.

 

Organek został nominowany za rockowy album „Czarna Madonna” oraz piosenkę i teledysk „Mississipi w ogniu”. W przeciwieństwie do Katarzyny Nosowskiej i zespołu Hey, którzy z 69. nominacjami oraz 29. stauetkami sš absolutnymi fryderykowymi rekordzistami, ten kompozytor, autor tekstów i wokalistš jest nowš twarzš w tym gronie. Organek może się poszczycić jednak innymi nagrodami, jest m. in. laureatem toruńskiej nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego czy radiowej Trójki (muzyczna nagroda im. Mateusza Œwięcickiego).

 

W kategorii: debiut Akademia Fonograficzna zauważyła następujšcych artystów: Bemy, Bovska, Buslav, Kroki i Piotra Ziołę. Generelanie, w dziewięciu kategoriach muzyki rozrywkowej nominacje nie wzbudzš zapewne większych kontrowersji. Dostrzeżono chyba wszystkie wartoœciowe płyty wydane w ubiegłym roku, o czym œwiadczy także duża liczba nominowanych artystów.

W muzyce jazzowej, w której do rozdania sš trzy Fryderyki (album roku, debiut roku i dla artysty roku), po dwie nominacje majš: wokalistka Dorota Miœkiewicz, saksofonista Adam Pierończyk i gitarzysta Marek Napiórkowski. Specjalnych objawień nie ma także w oœmiu kategoriach muzyki klasycznej. Dostrzeżono nagrodzonš niedawno Grammy płytę „Penderecki conducts Penderecki”, której przyznano dwie nominacje, podobnie jak nagraniu „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego.

 

Specjalnymi Złotymi Fryderykami uhonorowano w tym roku wielkie indywidualnoœci polskiej, a także œwiatowej sceny muzycznej: wokalistkę Urszulę Dudziak, pianistę i dawnego laureata Konkursu Chopinowskiego Piotra Palecznego oraz zespół Dżem.

W 23. edycji Fryderyków konkurowało 277 albumów z polskš muzykš rozrywkowš, 90 albumów jazzowych, 121 albumów z muzykš poważnš, 277

utworów muzycznych oraz 273 teledyski. Œwiadczy to nieŸle o kondycji rodzimego przemysłu fonograficznego.

Fryderyki 2017 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej zostanš wręczone

26 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie. Transmisję z gali wyemituje tego samego dnia TVP 2. Wręczenie nagród w kategoriach muzyki poważnej odbędzie się dwa dni wczeœniej podczas uroczystoœci w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jak co roku, obu uroczystoœciom towarzyszyć będš występy czołowych polskich artystów.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL