Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mieszkaniowe

Taniejš duże lokale z płyty

Fotorzepa/Rafał Guz
Czy kilkudziesięcioletnie mieszkania na wielkopłytowych osiedlach wytrzymajš konkurencję?

Deweloperzy zalali rynek mieszkań, ale produkcja nowych lokali nie ustaje. Można w nich przebierać jak w ulęgałkach. Czy kilkudziesięcioletnie mieszkania na wielkopłytowych osiedlach wytrzymajš jeszcze konkurencję?

– Lokale w blokach z wielkiej płyty sprzedawały się zawsze i nadal będš się sprzedawać – przekonuje Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomoœci z Łodzi. – Jako pierwsze własne lokale kupujš je młodzi ludzie. Wybierajš je też starsze osoby, szukajšce mniejszych powierzchni na zagospodarowanych osiedlach, niedaleko apteki, sklepów, przychodni.

Dyktuje deweloper

W Łodzi metr wielkopłytowego mieszkania można dziœ kupić już za 2,9–3 tys. zł. – Najładniejsze lokale w zadbanych blokach kosztujš nawet 3,5 tys. zł za metr – zauważa Tomasz Błeszyński. – Sš też zrujnowane lokale, których metr jest wyceniany na 2,5 tys. zł, ale nikt ich nie chce nawet oglšdać – dodaje. Dla porównania – mieszkania deweloperskie kosztujš w Łodzi 4–4,5 tys. zł za mkw.

– W szczycie boomu z lat 2007/2008 wielkopłytowe mieszkania osišgały ceny 4–4,3 tys. zł za metr – podaje Tomasz Błeszyński. – W górę cišgnšł je rynek pierwotny, na którym metr lokalu był wyceniany na 5,5–6 tys. zł. Także dziœ ceny dyktujš deweloperzy. Rynek wtórny się do nich dostosowuje – tłumaczy.

Doradca nie ma wštpliwoœci, że wielka płyta wcišż dobrze sobie radzi. – Częœć bloków stoi prawie 50 lat, podczas gdy niektóre dziesięcioletnie budynki, reklamowane kiedyœ jako apartamentowce, już się rozsypujš – opowiada Tomasz Błeszyński. – Właœciwie eksploatowane i konserwowane wielkopłytowe bloki majš szansę przeżyć współczesne budownictwo deweloperskie – ocenia.

W Warszawie nastał boom na małe lokale. – Zainteresowanie dwoma–trzema pokojami w cenie do 350 tys. zł jest na tyle spektakularne, że przestało mieć znaczenie, w jakiej lokalizacji lokal się znajduje i z jakiego materiału jest zrobiony – mówi Joanna LebiedŸ, właœcicielka agencji LebiedŸ Nieruchomoœci. – Mniej więcej od końca czerwca tego roku małe lokale, w tym w blokach z wielkiej płyty, znikajš błyskawicznie, czasem w cišgu jednego dnia. Kluczowa jest cena – podkreœla.

– Niektóre rodzaje mieszkań w budynkach z wielkiej płyty sš wybierane przez klientów niezależnie od rynkowych realiów – przyznaje Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse. – Sš to kawalerki i mieszkania dwupokojowe, kupowane i dla siebie, i w celach inwestycyjnych. W ostatnich latach popularne stały się także lokale czteropokojowe, których metr można kupić po niższej niż rynkowa cenie. Takie mieszkania sš wynajmowane na pokoje.

Marcin Jańczuk twierdzi jednoczeœnie, że wielka płyta, która może rywalizować cenš, standardem zaczyna odstawać od nowoczesnego budownictwa. – W szczycie boomu w latach 2007–2008 wielkopłytowe mieszkania były mocno przeszacowane – wspomina. – Teraz takie lokale w Warszawie można kupić za mniej niż 5 tys. zł za mkw. Marne to pocieszenie, skoro deweloperzy kuszš cenami już od 5,5 tys. zł za metr – dodaje. Według eksperta Metrohouse pojawi się presja na dalsze obniżki cen wielkopłytowych lokali.

Problem z dużymi

W Poznaniu nieŸle sprzedajš się małe mieszkania z wielkiej płyty. Jak mówi Jarosław Krajewski, poœrednik z firmy Ager Nieruchomoœci, metr niedużego zadbanego lokalu może być wyceniany nawet na 6 tys. zł. To mniej więcej tyle, ile wynosi czasem metr lokalu na nowym osiedlu.

– Jeœli mieszkanie jest ustawne i funkcjonalne, ma dobry adres, problemu ze sprzedażš na pewno nie będzie – zapewnia Jarosław Krajewski. – Zdarza się, że ceny transakcyjne mieszkań w wielkiej płycie sš wyższe niż ofertowe. Takie lokale chętnie kupujš także inwestorzy. Doceniajš dobrš komunikację, osiedlowš infrastrukturę – opowiada.

Gorzej jest z dużymi, 70–80-metrowymi mieszkaniami w blokowiskach. – Koszty ich utrzymania sš bardzo wysokie, wynoszš 800–900 zł miesięcznie. Klienci szukajšcy większych lokali zdecydowanie wolš tańsze w utrzymaniu nieruchomoœci od deweloperów – opowiada poœrednik z Poznania. Duże lokale w blokowiskach muszš więc tanieć. I taniejš. Dziœ kosztujš niewiele ponad 4 tys. zł za mkw.

Inwestorzy mieszkania z wielkiej płyty kupujš także we Wrocławiu. – Klienci chętnie je wybierajš, bo sš stosunkowo tanie. Duże wzięcie majš nieruchomoœci w œródmieœciu. Spada jednak popyt na lokale na obrzeżach – zauważa Karolina Jaworska z WGN. – Œrednia cena mkw. lokalu z płyty to 5,5 tys. zł.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL