Clapper zeznawał przez senacką komisją ds. sił zbrojnych. Omawiał raport podlegającej mu Wspólnoty Wywiadowczej, w skład której wchodzą agencje wywiadowcze poszczególnych sił zbrojnych, CIA, FBI i Agencja Bezpieczeństwa Narodowego. Eksperci uznali, że technika edycji genów CRISPR jest równie groźna, jak broń atomowa. Należy do głównych zagrożeń światowego ładu i bezpieczeństwa.

CRISPR pozwala na punktowe i dość precyzyjne zmiany w genomie żywych organizmów. Można na przykład wymieniać lub modyfikować geny odpowiedzialne za konkretne cechy zwierząt i roślin. Ludzi również.

Edycja genów powszechnie uważana jest za znakomite narzędzie dla współczesnej medycyny. W teorii pozwala wyeliminować geny odpowiedzialne za rozwój chorób, czy wady wrodzone. Prawdopodobnie będzie można w ten sposób również leczyć nowotwory i inne choroby dziś uznawane za nieuleczalne. CRISPR pozwala jednak także na edycje genów zarodków ludzkich — tak wprowadzone modyfikacje „obowiązują" w całym organizmie, a nawet u potomstwa.

Tego właśnie obawiają się Amerykanie. „Badania nad edycją genomu prowadzone w krajach o niższych standardach etycznych i innym systemie prawnym, niż obowiązują w krajach Zachodu, prawdopodobnie potęgują ryzyko powstania szkodliwych materiałów biologicznych lub innych produktów" — uważają autorzy raportu. „Biorąc pod uwagę łatwość dostępu do tej techniki, jej niski koszt i tempo rozwoju, celowe lub nieświadome jej użycie będzie miało ogromne implikacje ekonomiczne i dotyczące bezpieczeństwa narodowego".

Dzięki takim narzędziom można stworzyć broń biologiczną o nieznanym dotąd potencjale zniszczenia. Można również stworzyć silniejszych i wytrzymalszych żołnierzy. Cytowany przez „Business Insidera" Piers Millet, ekspert w dziedzinie broni biologicznej w Centrum Woodrowa Wilsona, przyznał, że jest zaskoczony, iż edycja genów znalazła się w jednym szeregu z bronią masowej zagłady. Jego zdaniem wykorzystanie CRISPR do produkcji broni biologicznej wymaga więcej wiedzy i technologii, niż wskazują to dotychczasowe eksperymenty prowadzone przez zespołu z Chin i Wielkiej Brytanii.