Eliminacje Mistrzostw Świata. Na żywo: Polska - Czarnogóra

Reprezentacja Polski wygrała ostatni mecz w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata z Czarnogórą 4:2 i zapewniła sobie udział w mundialu, który w 2018 roku odbędzie się Rosji.

Aktualizacja: 08.10.2017 19:56 Publikacja: 08.10.2017 14:07

Polacy wygrywają grupę E eliminacji, tracąc punkty tylko z Danią (porażka 0:4) i Kazachstanem (remis 2:2). Na drugim miejscu w tabeli uplasowali się Duńczycy (20 punktów), wyprzedzając Czarnogórę (16), Rumunię (13), Armenię (7) i Kazachstan (3).

Dodajmy, że w rozgrywanych równolegle spotkaniach grupy F Litwa przegrała z Anglią 0:1, Słowacja pokonała Maltę 3:0 a w starciu Słowenii ze Szkocją było 2:2. Te rozstrzygnięcia oznaczają, że na mundial bezpośrednio kwalifikują się Anglicy, a w barażu swojej szansy będą szukali Słowacy.

90+4' Koniec spotkania, Polska jedzie na mundial do Rosji!

90+4' Świetna okazja na koniec Makuszewskiego. Polski rezerwowy nie pokonuje jednak Petkovicia w sytuacji sam na sam.

90+3' Koniec starcia w Kopenhadze, Duńczycy tylko remisują z grającymi ostatnie pół godziny w dziesięciu Rumunami 1:1.

90+2' Schodzi Krzysztof Mączyński, wchodzi Rafał Wolski, a kibice śpiewają hymn na Narodowym.

90+1' Koniec meczu w Astanie. Kazachstan po raz trzeci remisuje w tych eliminacjach - tym razem z Armenią 1:1.

90' Aż cztery minuty dolicza arbiter do drugiej połowy.

90' Schodzi Kamil Grosicki, zbierając burzę braw, w jego miejsce na ostatnie sekundy Maciej Makuszewski.

89' Jeszcze poprzeczka Piotra Zielińskiego! Niesamowita końcówka w wykonaniu Polaków.

87' Ależ rollercoaster! Po wgraniu Błaszczykowskiego wzdłuż bramki, trąceniu piłki przez Lewandowskiego, piłkę do własnej bramki kieruje Filip Stojković. Jest 4:2 i już nikt nam mundialu nie zabierze!

86' A Rumunia wyrównuje w Danii - w Kopenhadze jest 1:1!

85' 3:2! Jak trwoga to do Roberta Lewandowskiego! Fatalny błąd Mijuskovicia, który za lekko podaje do swojego bramkarza. Piłkę przejmuje Robert Lewandowski i spokojnie kieruje piłkę do siatki!

84' Ponad 57 tysięcy kibiców na PGE Narodowym stara się podnieść na duchu polską reprezentację i zmotywować ją do obrony wciąż korzystnego rezultatu.

83' Remis! Gola na 2:2 zdobywa Zarko Tomasević, strzałem tuż przy słupku zza pola karnego. Czeka nas szalenie nerwowa końcówka!

81' Urwać się chciał Beciraj, na szczęście sędzia odgwizduje spalonego, minimalnego.

80' Nie patyczkują się z Polakami Czarnogórcy, którzy poczuli, że mogą jeszcze powalczyć o dobry rezultat. Na boisku leżał przed chwilą faulowany Lewandowski.

78' Gol dla Czarnogóry! Wprowadzony przed chwilą Mugosa fantastyczną przewrotką pokonuje Wojciecha Szczęsnego, jest 2:1!

76' Tymczasem zmiana w Czarnogórze. Schodzi Vladimir Jovocić, wchodzi Stefan Mugosa. Rywale Polaków będą teraz grać z dwoma napastnikami.

75' Adam Nawałka rozmawia przy ławce z Jackiem Góralskim. Były zawodnik Jagielloni Białystok prawdopodobnie wkrótce zamelduje się na murawie.

74' Glik urwał się rywalowi w polu karnym po kornerze, ale uderzał niecelnie.

72'  Kolejna akcja z prawej strony Czarnogórców kończy się odgwizdaniem przez sędziego spalonego. Niesłusznego zresztą.

71' Piłka nożna to nie jest gra dla statystyków. Jak na razie częściej na bramkę uderzała reprezentacja Czarnogóry - osiem razy, ale tylko raz celnie. Polacy oddali pięć strzałów, z czego dwa celne. I właśnie one zakończyły się golami.

70' Lewandowski zagrywa długą piłkę do Grosickiego, jednak polski skrzydłowy nie sięga piłki.

69' I kolejna akcja Polaków od tyłu, rozprowadzana przez trio Glik-Pazdan-Krychowiak.

68' Efektowna akcja Jakuba Błaszczykowskiego. Niestety podanie w polu karnym do Piotra Zielińskiego przejęli rywale.

67' Zmiana w ekipie Czarnogóry. Z boiska schodzi Mirko Ivanić, zastąpiony przez Seada Haksabanovicia.

66' Znów groźnie prawą stroną Czarnogóra. Wszystko było dobrze do momentu podania w pole karnego Stojkovicia. Piłkę spokojnie przejęli polscy obrońcy.

65' Znów pomylił się Kamil Glik, tym razem jego błąd naprawił Wojciech Szczęsny do spółki z Bartoszem Bereszyńskim.

64' Groźna wrzutka Stojkovicia z prawej strony wybita głową przez Kamila Glika.

63' Znów faul Krychowiaka na środku boiska. Przy piłce Czarnogórcy.

61' Pierwszy od dłuższego czasu strzał Polaków - sprzed pola karnego obok słupka uderzał Krychowiak, po zgraniu piłki przez Kamila Glika.

60' Kazachstan wyrównuje w meczu z Armenią. W 62' minucie gola zdobywa Baurzhan Turysbek.

59' Rzut rożny dla Polaków bez problemu wyłapał golkiper Czarnogóry, rozpoczynając kontrę swojej drużyny. Przerywa ją Grzegorz Krychowiak.

58' Tymczasem Dania w końcu wychodzi na prowadzenie w starciu z Rumunią. Bramkę z rzutu karnego zdobył Christian Eriksen.

57' Polska nadal konsekwentnie i spokojnie gra od tyłu. Czarnogórcy choć długo utrzymują się przy piłce, nie są w stanie stworzyć zagrożenia pod polską bramką.

55' Kamil Glik i Fatos Beciraj zderzyli się głowami, na szczęście żadnemu z nich nic poważnego się nie stało.

54' Bereszyński po dwójkowej akcji z kolegą próbował przedrzeć się prawą stroną, lecz piłka uciekła mu na aut.

53' Krychowiak przytrzymywany przez Mirko Ivanicia, trzecia żółta kartka dla Czarnogóry.

52' Faul na środku boiska, znów przy piłce Czarnogóra.

51' Kolejny pojedynek biegowy, tym razem Jovović wyprzedzony przez Bereszyńskiego, który przeniósł się na prawą stronę obrony.

50' Ivanić wygrał biegowy pojedynek z Michałem Pazdanem, ale polski stoper w porę naprawił swój bład i wybija piłkę na róg. Po kornerze piłkę na aut wybija Szczęsny.

48' Z dużym animuszem wyszli na drugą część gry rywale biało-czerwonych. Grają wyżej i szybciej, choć na razie żadnej okazji sobie nie stworzyli.

47' Dobranie z lewej strony Tomasevicia ląduje w rękawicach Wojciecha Szczęsnego.

46' Zaczęli Czarnogórcy, ale piłkę błyskawicznie przejęli Polacy.

46' Wracamy do gry! Jedna zmiana w polskim składzie - Łukasza Piszczka zmienia Maciej Rybus. Zmiana wymuszona kontuzją polskiego zawodnika Borussi Dortmund.

Trwają mecze także w grupie F. Do przerwy Litwa przegrywa z Anglią 0:1, podobnie jak Słowenia ze Szkocją. W meczu Słowaków z Maltą jest z kolei 1:0. Tam również murawa płata figle.

Czy Polska awansuje na mundial? Odpowiedź poznamy za mniej więcej godzinę. Natomiast przed meczem badani w sondażu SW Research dla rp.pl nie mieli wątpliwości.

Przeczytaj » Sondaż: Czy Polacy awansują na mundial?

Po pierwszej połowie Polacy wygrywają z Czarnogórą 2:0. Tymczasem w pozostałych spotkaniach Kazachstan przegrywa w Astanie z Armenią 0:1, a w meczu Duńczyków z Rumunami jest bezbramkowy remis. Jeśli takimi wynikami skończą się te pojedynki, Polacy oczywiście automatycznie awansują na Mistrzostwa Świata, a Dania zagra w barażach.

45+1' I koniec pierwszej części gry, zakończony niecelnym strzałem Jankovicia. Polacy po pierwszych 45 minutach prowadzą 2:0 i są o krok od awansu na mundial!

46' Minuta doliczona przez arbitra do pierwszej połowy.

45' Tym razem na murawie leży Robert Lewandowski, Czarnogórcy w geście fair play wybijają piłkę na aut.

44' Wraca Piszczek, przy piłce Czarnogórcy. Indywidualny atak Jovovicia i strzał z ostrego kąta - piłka w rękach Szczęsnego.

42' Wstaje Łukasz Piszczek, ale musi na razie opuścić murawę, gdyż pomoc medyczna udzielana mu była na boisku.

41' Dośrodkowanie Czarnogórców, na szczęście strzał głową Tomasevicia nad poprzeczką. Znów spóźnieni w kryciu przy kornerze byli Polacy. Na dodatek jakiegoś urazu nabawił się Łukasz Piszczek.

40' Akcja wreszcie lewą stroną Vladimira Jovovicia, błąd popełnia tym razem sędzia i wskazuje na rzut rożny.

39' Żółta kartka dla Fatosa Beciraja, który po raz kolejny ostro potraktował Krychowiaka.

37' 60 do 40 - to na razie proporcje w posiadaniu piłki w tym spotkaniu. 90 proc. podań Polaków znajduje adresata. U rywali mniej - 83 proc.

36' Ivanić znów uderza na polską bramkę, ale znowu niecelnie.

35' Faul Beciraja na Krychowiaku pod polskim polem karnym to pierwsze takie wysokie wyjście Czarnogórców w obronie.

34' Mecz na razie całkowicie pod kontrolą Polaków. Czarnogórcy nie kwapią się do wysokiego pressingu, co pozwala gospodarzom na spokojne budowanie akcji.

33' Prostopadłe podanie Piotra Zielińskiego do Kamila Grosickiego. Niestety trochę za mocne.

32' Uparcie tylko prawą stroną atakują Czarnogórcy. Pięknie piłkę w rogu boiska odebrał Bartosz Bereszyński.

30' Tym razem Lewandowski z rzutu wolnego tylko w mur.

30' Faul na Robercie Lewandowskim, będzie rzut wolny z okolic 26. metra.

29' Błąd Kamila Glika! Po akcji prawą stroną Czarnogórców na szczęście Ivanić uderza bardzo niecelnie.

27' Żółta kartka dla "człowieka w masce", czyli Nikoli Vukcevicia, za ostre, ale przypadkowe wejście w Krzysztofa Mączyńskiego.

26' Tymczasem Armenia wychodzi na prowadzenie w Astanie po golu Mkhitaryana.

25' Tak, to było wzruszające wyjście na murawę.

24' Po rzucie rożnym i wybiciu przez Polaków strzelał jeszcze Ivanić, ale jego uderzenie zostało zablokowane i spokojnie piłkę zatrzymał Szczęsny.

24' Zablokowane dośrodkowanie Stojkovicia i mamy rzut rożny dla gości.

23' Nie spieszą się z rozgrywaniem piłki ani Polacy, ani Czarnogórcy. Tyle tylko, że biało-czerwoni potrafią przyspieszyć i błyskawicznie stworzyć zagrożenie pod bramką Petkovicia.

21' Nie wyszedł ten rzut rożny Polakom. Szansę na kontrę mieli przeciwnicy, ale piłka znalazła się w rękach Szczęsnego.

20' Po minucie rozgrywania piłki, Czarnogórcy zdołali przejść na naszą połowę. Zakończyło się to stratą, kontrą Lewandowskiego i wybiciem piłki przez przeciwników na korner.

19' Niecelne podanie Błaszczykowskiego do Zielińskiego i teraz swój atak mogą konstruować goście.

18' Wrzutka Piotra Zielińskiego, Kamil Grosicki zaryzykował i uderzył z powietrza, ale mocno niecelnie.

18' Czarnogórcy wyglądają jak po ciężkim nokaucie. Nie są w stanie odebrać piłki grającym spokojnie od tyłu Polakom.

16' 2:0 Kamil Grosicki!

Akcja Piotra Zielińskiego, który zagrywa piłkę na środek do Roberta Lewandowskiego. Polski kapitan wykłada piłkę na tacy do "Grosika", który po raz trzeci w tych eliminacjach wpisuje się na listę strzelców!

15' Polacy nie spieszą się z atakiem, spokojnie rozgrywają piłkę od tyłu.

13' Rajd Beciraja w polu karnym Polaków - piłkę trąca najpierw Szczęsny, a na aut wybija Mączyński. Drugie ostrzeżenie dla Polaków!

12' Na polską bramkę strzelał Filip Stojković - na szczęście słabo i nie mógł tym uderzeniem pokonać pewnie interweniującego Szczęsnego.

12' Kolejny atak Czarnogóry - piłkę na aut wybija Łukasz Piszczek.

10' Pierwszy atak pozycyjny Czarnogóry na połowie Polaków kończy się faulem na Kubie Błaszczykowskim.

9' Druga burza braw dla Grzegorza Krychowiaka, który naprawił odpadający kawałek murawy.

8' Pierwsza akcja Czarnogórców, piłka świetnie zagrana z prawej strony przez Ivanicia, ale wgranie do Beciraja świetnie przecięta przez Wojciecha Szczęsnego.

7' Wynik otwarty, ale Polacy wcale nie rezygnują z ataków. Czarnogóra rozgrywa piłkę tylko na własnej połowie.

6' 1:0 Krzysztof Mączyński wpisuje się na listę strzelców po akcji Łukasza Piszczka i Piotra Zielińskiego! Już w szóstej minucie obejmujemy prowadzenie!

4' Pierwsze podpowiedzi od Adama Nawałki. Polacy odzyskują piłkę po aucie rywali, ale podanie Lewandowskiego nie dociera do Błaszczykowskiego.

3' I mamy pierwszą porcję gwizdów pod adresem arbitra, który przyznał aut dla Czarnogóry. Kibice byli innego zdania.

2' Polacy rozpoczynają od spokojnego pozycyjnego ataku, piłka krąży między obrońcami i Krychowiakiem.

1' Dalekie podanie Krychowiaka do Bereszyńskiego i pierwszy aut dla rywali.

1' Zaczynamy! Gramy o awans!

Kto zapewnił sobie awans?

17:58

Amerykańska ambasada jak zwykle jest z nami!

17:57

Kibice oklaskami przywitali hymn Czarnogóry. Czas na Mazurka Dąbrowskiego!

17:56

Robert Lewandowski wyprowadził Polaków na murawę. Obie reprezentacje wita niemal 60 tys. kibiców na PGE Narodowym!

17:54

Obie drużyny już czekają na wyjście na murawę.

17:50

Nad kim te ciemne chmury? Wierzymy, że to Czarnogórcy będą wyjeżdżać w kiepskich humorach.

17:45

Kwadrans do meczu, Polacy już zeszli z rozgrzewki, nieco więcej czasu z murawą na PGE Narodowym zapoznawali się Czarnogórcy.

17:41

Wynik 3:1 obstawia też m.in. Paweł Kukiz. A Wy jak uważacie?

17:38

Dobry początek!

17:35

Marszałek Senatu już zaciska kciuki.

17:32

Dziś także mecze w grupach C i F. O 18:00 Litwa zagra z Anglią, Słowacja z Maltą a Słowenia ze Szkocją. Jeśli Szkoci dzisiejsze spotkanie wygrają, zapewnią sobie drugie miejsce w tabeli grupy F (pierwszego są już pewni Anglicy). W innym przypadku zostaną prawdopodobnie wyprzedzeni przez Słowaków.

W grupie C pewny awans mają już Niemcy, a drugie miejsce - Irlandia Północna. W tej grupie o 20:45 zmierzą się: Czechy z San Marino, Niemcy z Azerbejdżanem i Norwegia z Irlandią Płn.

17:27

Równocześnie z meczem Polska - Czarnogóra rozgrywane będą dwa pozostałe spotkania grupy E europejskich eliminacji do Mistrzostw Świata. W Kopenhadze Dania podejmuje Rumunię, a w Astanie Kazachstan Armenię.

W tabeli, niezależnie od dzisiejszych wyników, zajść mogą tylko dwa przetasowania: Dania teoretycznie może wyprzedzić Polskę (przy wygranej z Rumunami i porażce kadry Adama Nawałki), ale może też spaść za Czarnogórę. Na czwartym miejscu na pewno eliminacje zakończy Rumunia, na piątym Armenia a na szóstym Kazachstan.

17:18

Niezwykła osoba wprowadzi dziś na stadion Roberta Lewandowskiego!

17:10

Polacy walczą dziś nie tylko o awans na Mistrzostwa Świata, ale także o jak najwyższe rozstawienie podczas losowania grup finałowego turnieju.

Podział na koszyki w losowaniu finałów mistrzostw świata będzie wynikał z październikowego rankingu FIFA. Do najlepszego, pierwszego koszyka, zakwalifikowanych zostanie siedem najlepszych drużyn rankingu oraz gospodarze - Rosja. Polska, aktualnie szósta w rankingu, zapewni sobie pierwszy koszyk, jeśli wygra dzisiejsze spotkanie. W innych przypadkach trzeba będzie zerkać na inne stadiony eliminacyjne. Teoretyczne szanse na wyprzedzenie Polski mają jeszcze Szwajcarzy, Chilijczycy, Peruwiańczycy, Walijczycy, Francuzi, Hiszpanie i Kolumbijczycy.

17:03

Piłkarze reprezentacji Polski na stadion PGE Narodowy przyjechali o godz. 16.30. Biletów nie ma już od kilku tygodni. Na trybunach zasiądzie ok. 58 tysięcy widzów. Jak poinformował PZPN, łączna frekwencja na PGE Narodowym podczas czterech dotychczasowych meczów eliminacji mistrzostw świata 2018 wyniosła ponad 215 tysięcy. Więcej kibiców ogląda tylko mecze Anglików na Wembley.

16:58

Czarnogóra zagra w składzie: Danijel Petković - Filip Stojković, Emrah Klimenta, Nemanja Mijusković, Zarko Tomasević - Marko Janković, Aleksander Sćekić, Mirko Ivanić, Nikola Vukcević, Vladimir Jovović - Fatos Beciraj.

16:50

Znamy wyjściową jedenastkę Polaków!

Na PGE Narodowy wybiegną o 18:00: Wojciech Szczęsny - Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Bartosz Bereszyński - Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński, Krzysztof Mączyński, Kamil Grosicki - Robert Lewandowski.

W porównaniu ze składem z Armenia - Polska w wyjściowej jedenastce nastąpiła więc jedna zmiana - Łukasza Linettego zastąpił Krzysztof Mączyński.

15:53

Szkoda mi mojej głowy, ale dam ją, że w niedzielę awansujemy na mistrzostwa świata - powiedział przed meczem z Czarnogórą w Warszawie były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Franciszek Smuda. Dodał, że Polacy stali się drużyną, na którą można liczyć.

Dowiedz się więcej » Smuda: Szkoda mi mojej głowy, ale dam ją, że awansujemy na MŚ

15:31

Szatnia gotowa, wyjściowy skład powinniśmy poznać około godz. 16:45.

Mecz z Czarnogórą odbędzie się pod dachem

Pojedynek w Warszawie, który ma zapewnić polskim piłkarzom awans na Mistrzostwa Świata zostanie rozegrany na PGE Narodowym pod zasuniętym dachem.

W Warszawie od dawna jest chłodno i deszczowo. Już w sobotę biało-czerwoni trenowali na stadionie w Warszawie pod zasuniętym dachem. Podobnie będzie w czasie meczu. Po spotkaniu organizacyjnym z udziałem m.in. komisarza FIFA i sędziów zawodów zapadła decyzja, że dach na stadionie pozostanie zasunięty.

Szef FIFA obejrzy mecz Polaków

Mecz polskich piłkarzy z Czarnogórą w ostatniej kolejce eliminacji mistrzostw świata 2018 w Warszawie z trybun obejrzy szef FIFA Gianni Infantino. O jego obecności poinformował na Twitterze prezes PZPN Zbigniew Boniek.

47-letni Szwajcar kieruje FIFA od lutego 2016 roku. Wcześniej przez blisko siedem lat był sekretarzem generalnym Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA).

Gianni Infantino i Zbigniew Boniek w czasie losowania grup Euro 2012 w Polsce

Fotorzepa/ Piotr Guzik

Jeżeli reprezentacja Polski awansuje na mistrzostwa, to znów będzie wspólne świętowanie na stadionie z kibicami. Jakub Kwiatkowski, rzecznik PZPN, w rozmowie z TVP Sport zapowiada, że są przygotowane specjalne koszulki, konfetti i impreza zamknięta dla piłkarzy.

Obejrzyj » PZPN jest przygotowany na świętowanie awansu

W cieniu walki o awans na MŚ toczy się też korespondencyjna rywalizacja pomiędzy Robertem Lewandowskim a Cristiano Ronaldo. Obaj walczą o koronę króla strzelców eliminacji i obaj mają w tej chwili po 15 bramek na koncie. Lewandowski ostatnią szansę na powiększenie dorobku będzie miał dzisiaj, Portugalczyk - za dwa dni ze Szwajcarią. Oczywiście jeśli którejś z drużyn nie będzie w barażach...

Dowiedz się więcej » Ronaldo dogonił Lewandowskiego w klasyfikacji strzelców

Selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka przyznał dzień przed meczem z Czarnogórą, że skupia się na najbliższym spotkaniu, a nie na tym, że może przejść jako trener do historii polskiego futbolu. Jeżeli w niedzielnym meczu biało-czerwoni wywalczą awans, Nawałka zostanie pierwszym szkoleniowcem w historii, który wprowadził polski zespół do mistrzostw Europy (2016) i świata.

Przeczytaj » Adam Nawałka: Myślę o Czarnogórze, a nie o przejściu do historii

Czarnogóra przyjechała do Warszawy zdemotywowana i pozbawiona największych gwiazd. Małe są szanse, by na PGE Narodowy wybiegł kontuzjowany w poprzednim spotkaniu największy gwiazdor Czarnogórców Stevan Jovetić. Z całą pewnością zabraknie natomiast Stefana Savicia oraz Marko Vesovicia, którzy w meczu z Danią dostali żółte kartki. A że dla obu było to drugie upomnienia w tych eliminacjach, muszą w niedzielę pauzować.

Z nieobecności Savicia – stopera Atletico Madryt – najbardziej cieszyć się musi Robert Lewandowski.

Czytaj dalej » Polska - Czarnogóra: Mało czarne scenariusze