Superman. Człowiek ze stali, zbawca prześladowanych

80 lat temu narodził się komiksowy Superman. "Człowiek ze stali" zdobił okładkę wydania "Action Comics", które po raz pierwszy trafiło w kiosków 18 kwietnia 1938 roku. Jego ikoniczny wizerunek już wówczas był w pełni ukształtowany, a postać niemal wcale nie zmieniła się w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

Aktualizacja: 18.04.2018 14:57 Publikacja: 18.04.2018 13:26

Foto: materiały prasowe

Superman został stworzony przez Jerry'ego Siegela i Joe Shustera, którzy chodzili razem do szkoły w Glenville High School w Cleveland w stanie Ohio. Dwóch zagorzałych fanów komiksów postanowiło stworzyć własnego superbohatera.

Siegel i Shuster ostatecznie sprzedali prawa do Supermana Detective Comics (DC) w marcu 1938 roku za 130 dolarów (dziś byłoby to około 2225 dolarów), nie przewidując, że postać stanie się tak popularna w przyszłości.

Jak się okazało, Superman niemal od razu się spodobał i szybko zasłużył na swój własny komiks.

Jednym z najciekawszych aspektów genezy postaci jest to, że jego początki leżą w mitologii żydowskiej.

Zarówno Siegel, jak i Shuster byli Żydami, synami europejskich imigrantów, podobnie jak Bob Kane i Bill Finger, którzy stworzyli rok później Batmana. Tworząc swoich bohaterów, mieli oni w głowach prześladowania Żydów w nazistowskich Niemczech, Związku Radzieckim i Włoszech. Czując się bezsilni, stworzyli bohaterów, którzy mogliby pomóc.

- Co skłoniło mnie do stworzenia Supermana we wczesnych latach trzydziestych? Słuchanie i czytanie o bezbronnych, prześladowanych Żydach w nazistowskich Niemczech. Oglądanie filmów przedstawiających okropności niedostatku poniesionego przez uciśnionych - mówił Siegel. - Miałem wielką ochotę pomóc. Jak mogłem im pomóc, gdy ledwie mogłem pomóc sobie? Odpowiedzią był Superman - podkreślał.

Wszyscy Żydzi znają historię Golema, człowieka wyrzeźbionego z koryta rzeki przez rabina Loew w XVI-wiecznej Pradze. Loew nadał mu życie, używając hebrajskich zaklęć i wysłał go, by bronił ludu przed antysemityzmem Rudolfa II. Człowiek z gliny stał się nadludzkim obrońcą, został wezwany, by uwolnić niewinnych od zła. Siła Supermana łączy go z Golemem i biblijnym Samsonem, ale jest także związana z historią Mojżesza.

Superman wysyłany został przez swoich rodziców z rodzinnej planety Krypton, gdyż jego przeznaczeniem było stać się zbawcą milionów ludzi. Mojżesz został pozostawiony przez swoich rodziców w koszu trzcinowym na Nilu, aby w przyszłości mógł poprowadzić swój lud ku wolności.

Superman przekazuje doświadczenie wielu Żydów, którzy chcieli zasymilować się w kulturze.  Swoją prawdziwą tożsamość ukrywa pod imieniem Clark Kent.

„Człowiek ze Stali” niejednokrotnie zmierzył się w komiksach z nazistami, jednak pod wpływem ujawniania informacji o Holokauście zniknęło słowo „Żydzi”. W 1998 roku, Superman w jednej z historii cofnął się nawet w czasie, aby powstrzymać zagładę. Ofiary Auschwitz były opisywane w nim jako „mordowani mieszkańcy”, za co DC ostatecznie przeprosiło swoich czytelników. Nie zmienia to jednak faktu, że Superman był doskonałym narzędziem, które wykorzystywano do walki z nazizmem.

W 1962 roku w „The Last Days of Superman!” zarażony śmiertelnym wirusem Superman zdaje sobie sprawę, że prędzej czy później odejdzie. Po raz pierwszy w komiksach twórcy pokazali dobitnie jego dobroć i empatię. Umierający superbohater spisał testament, gromadząc wokół siebie przyjaciół, którym wpaja konieczność pomocy ludziom. Choć historia ostatecznie odchodzi od zapowiadanej śmierci superbohatera, zmieniło to postrzeganie Supermana, jako symbolu, który zawsze nad swoje życie przedkładać będzie dobro ludzkości.

Superman stał się ikoną popkultury do tego stopnia, że w latach 70. w komiksowe opowieści próbowano wplatać wydarzenia z kultury popularnej czy realne postacie, takie jak na przykład John F. Kennedy, Bob Hope czy Jerry Lewis. W roku 1978 „Człowiek ze Stali” spotkał się nawet z bokserem wszech czasów („Superman vs. Muhammad Ali”).

Człowiek ze Stali jest bohaterem wielu filmów, seriali telewizyjnych i animowanych, audycji radiowych, dokumentów czy gier komputerowych. Do dziś pozostaje jednym z najbardziej znanych superbohaterów w historii. 

Superman został stworzony przez Jerry'ego Siegela i Joe Shustera, którzy chodzili razem do szkoły w Glenville High School w Cleveland w stanie Ohio. Dwóch zagorzałych fanów komiksów postanowiło stworzyć własnego superbohatera.

Siegel i Shuster ostatecznie sprzedali prawa do Supermana Detective Comics (DC) w marcu 1938 roku za 130 dolarów (dziś byłoby to około 2225 dolarów), nie przewidując, że postać stanie się tak popularna w przyszłości.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Warszawa: Majówka w Łazienkach Królewskich
Kultura
Plenerowa wystawa rzeźb Pawła Orłowskiego w Ogrodach Królewskich na Wawelu
Kultura
Powrót strat wojennych do Muzeum Zamkowego w Malborku
Kultura
Decyzje Bartłomieja Sienkiewicza: dymisja i eurowybory
Kultura
Odnowiony Pałac Rzeczypospolitej zaprezentuje zbiory Biblioteki Narodowej
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił