Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kadry

Ile dni urlopowych przysługuje pracownikowi w chwili rozpoczęcia pracy

AdobeStock
Wszyscy zatrudnieni, także ci z najkrótszym stażem będš mieli prawo do pełnego trwajšcego 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Takie zapowiedzi na antenie TVN24 padły z ust dr Liwiusza Laski członka Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy wskazanego przez OPZZ. Komisja zaproponuje już niebawem nowe projekty dwóch kodeksów pracy: indywidualnego i zbiorowego.

Zmiany proponowane przez ekspertów spowodujš, że z przepisów zniknie krótszy, bo trwajšcy tylko 20 dni urlop przysługujšcy osobom ze stażem nauki i pracy nie dłuższym niż 10 lat. Wtedy wszyscy zatrudnieni na etatach będš mieli prawo do 26 dni płatnej przerwy w pracy. Dla osób podejmujšcych pracę po raz pierwszy pełna pula urlopowa będzie jednak, tak jak dotychczas dostępna dopiero po upływie 12 miesięcy.
Należy jednak pamiętać, że propozycje zapisane w projekcie kodeksu będš podlegały jeszcze konsultacjom społecznym. Nie ma nawet pewnoœci, że przygotowane przez ekspertów zmiany zostanš zaaprobowane przez rzšd. Projekty zawierajš bowiem wiele nowatorskich rozwišzań.

 

Zmiany dla ponad 2 milionów zatrudnionych na zleceniu i samo zatrudnionych opisywaliœmy w Rzeczpospolitej jeszcze w listopadzie zeszłego roku. Chodzi o to, że nowym kodeksie pracy ma zostać wpisana zasada w myœl której każde zatrudnienie, bez względu na jego podstawę będzie traktowane domyœlnie jak zatrudnienie na etatcie. W ten sposób z rynku zniknie większoœć zleceń stosowanych przez przedsiębiorców, drastycznie zmaleje też liczba samo zatrudnionych.

 

Jak na razie trudno powiedzieć jaki będzie los projektów po tym jak poprzedni rzšd pod kierownictwem byłej już premier Beaty Szydło zaczšł wyraŸnie odcinać się od efektów prac tej Komisji. Wszystko zależy teraz od tego jak nowe projekty oceni nowy rzšd pod kierownictwem Premiera Mateusza Morawieckiego.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL