Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Inne sporty

Urubko bez informowania sam ruszył na szczyt K2

Fotorzepa/ Monika Rogozińska
"W dniu dzisiejszym, oprócz standardowych wyjœć aklimatyzacyjnych, Denis Urubko samodzielnie, bez poinformowania kierownictwa wyprawy, wyruszył z bazy by podjšć próbę wejœcia na szczyt K2 przed końcem lutego" - poinformował na Facebooku Krzysztof Wielicki, kierownik wyprawy.

"Wyprawa działa zgodnie z założonym planem, który przewidywał przygotowanie ataku szczytowego na poczštku marca" - czytamy na facebookowym profilu Polskiego Himalaizmu Zimowego.

"Dzisiaj do jedynki wyszedł zespół Maciej Bedrejczuk i Marcin Kaczkan. Jutro przeniosš obóz drugi z 6500 na 6700. Jutro z bazy wychodzi kolejny zespół, Marek Chmielarski oraz Artur Małek z zamiarem aklimatyzacji w obozie C3 na wys.7200m oraz z zadaniem zabezpieczenia próby Denisa. Nazajutrz wychodzi też zespół HAP’sów z zadaniem wyniesienia tlenu do obozu C2" - dodał Krzysztof Wielicki.

Kilka dni temu TVN24 informował, że Adam Bielecki i Denis Urubko spędzili noc na wysokoœci 7200 m.n.p.m i udało im się założyć obóz trzeci. Na swoim blogu ten ostatni pisał, że czas spędzony na tej wysokoœci doprowadził go do halucynacji. "W majaczeniu zobaczyłem rosnšcy w namiocie bananowiec, z którego narwałem tyle owoców, ile dałem radę pomieœcić w dłonie" - pisał himalaista

Szczyt K2 był atakowany zimš jedynie trzy razy. Na przełomie 1987 i 1988 roku próbę podjęła międzynarodowa grupa pod kierunkiem Andrzeja Zawady, w 2003 roku ekipš dowodził Wielicki, a w 2012 roku próbę podjęli Rosjanie. Żadna z ekspedycji nie przekroczyła 7650 m.

Wyprawa na K2 to jedna z najważniejszych ekspedycji wysokogórskich w historii polskiego alpinizmu. Zimowe wejœcia na oœmiotysięczne szczyty to największe wyzwanie himalaizmu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL