Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Tym razem Stalin nie zwycięży

Jedna z tablic przy wejœciu na cmentarz żołnierzy radzieckich w Cybince (płaskorzeŸba przestawiajšca Józefa Stalina). Fot. Cybinka/ lic. CC BY-SA 3.0
Wikimedia Commons
Z Cybinki (Lubuskie) zniknie ostatni w Polsce wizerunek sowieckiego dyktatora.

Każdš osobę wchodzšcš na cmentarz oficerski żołnierzy sowieckich w niewielkiej lubuskiej miejscowoœci Cybinka wita wizerunek Józefa Stalina i napis „Nasza sprawa jest słuszna. Zwyciężyliœmy". Tablica niebawem zostanie zdemontowana i jest niemal pewne, że tak jak w wypadku usuwania innych symboli sowieckich spotka się to z protestem ambasady Rosji.

W Cybince znajdujš się dwa sowieckie cmentarze: oficerski i żołnierski, gdzie w sumie spoczywajš szczštki ok. 12 tys. wojskowych, którzy zginęli, idšc na Berlin.

Ogrodzenie tego pierwszego to sieć segmentów umieszczonych na betonowych słupach oraz mur z cegły. Na nim zaœ 18 płaskorzeŸb przedstawiajšcych sowieckich wojskowych. Wœród nich umieszczona jest wielka tablica z wizerunkiem Stalina.

Przeciwko obecnoœci tej rzeŸby od miesięcy protestuje IPN. – Prawdopodobnie jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie jeszcze znajduje się wizerunek Stalina – mówi nam dr Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN.

Dotychczas władze lokalne nie robiły nic, aby jš usunšć. Teraz to się zmieniło. Paweł Klimczak, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, zapewnia, że w przyszłym roku rzeŸba zniknie. Usunięcie tablicy w Cybince najpewniej zostanie sfinansowane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Naukowcy IPN przypominajš, że takie pomniki służyły m.in. indoktrynowaniu społeczeństwa i przypominały, do kogo faktycznie należała władza w Polsce.

– Nie powinniœmy ich niszczyć, tylko demontować i przenosić do muzeów – uważa Zawistowski.

Adam Siwek, naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, przyznaje w rozmowie z „Rzeczpospolitš", że sprawa tablicy nie będzie konsultowana z Rosjanami. – Ale o jej zdemontowaniu poinformujemy ambasadę – dodaje Siwek.

Ambasada Rosji w prezentowanych na swojej stronie internetowej komentarzach usuwanie pomników wdzięcznoœci Armii Czerwonej w Polsce nazywa „bachanaliami". Alarmuje, że w Polsce dochodzi do bezczeszczenia cmentarzy żołnierzy radzieckich i pomników postawionych ku ich czci.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL