Tym razem Stalin nie zwycięży

aktualizacja: 21.12.2015, 05:52
Jedna z tablic przy wejściu na cmentarz żołnierzy radzieckich w Cybince (płaskorzeźba przestawiająca Józefa Stalina). Fot. Cybinka/ lic. CC BY-SA 3.0

Z Cybinki (Lubuskie) zniknie ostatni w Polsce wizerunek sowieckiego dyktatora.

REDAKCJA POLECA

Każdą osobę wchodzącą na cmentarz oficerski żołnierzy sowieckich w niewielkiej lubuskiej miejscowości Cybinka wita wizerunek Józefa Stalina i napis „Nasza sprawa jest słuszna. Zwyciężyliśmy". Tablica niebawem zostanie zdemontowana i jest niemal pewne, że tak jak w wypadku usuwania innych symboli sowieckich spotka się to z protestem ambasady Rosji.

W Cybince znajdują się dwa sowieckie cmentarze: oficerski i żołnierski, gdzie w sumie spoczywają szczątki ok. 12 tys. wojskowych, którzy zginęli, idąc na Berlin.

Ogrodzenie tego pierwszego to sieć segmentów umieszczonych na betonowych słupach oraz mur z cegły. Na nim zaś 18 płaskorzeźb przedstawiających sowieckich wojskowych. Wśród nich umieszczona jest wielka tablica z wizerunkiem Stalina.

Przeciwko obecności tej rzeźby od miesięcy protestuje IPN. – Prawdopodobnie jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie jeszcze znajduje się wizerunek Stalina – mówi nam dr Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN.

Dotychczas władze lokalne nie robiły nic, aby ją usunąć. Teraz to się zmieniło. Paweł Klimczak, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, zapewnia, że w przyszłym roku rzeźba zniknie. Usunięcie tablicy w Cybince najpewniej zostanie sfinansowane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

KOMENTARZ DNIA

POLECAMY

KOMENTARZE