Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Walczš o dobre imię Polski. MSZ blokuje ich e-maile

Walka z fałszywymi kodami pamięci dotyczy m.in. przypisywania Polakom zbrodni Niemców w obozie Auschwitz.
shutterstock
Jest szansa na połšczenie działań różnych organizacji w sprawie „polskich obozów zagłady". Ale aktywnoœć musi wykazać resort dyplomacji.

25 listopada w Warszawie zostanie zorganizowana konferencja, na którš zostanš zaproszeni przedstawiciele niektórych organizacji polonijnych. Odbędzie się ona w ramach projektu „Wspieraj Polskę! Support Poland!".

Projekt ten realizuje Fundacja Reduta Dobrego Imienia. Organizacja ta została wyłoniona w konkursie MSZ dla organizacji pozarzšdowych (wysokoœć dotacji wynosi 249,5 tys. zł). Fundacja od kilku lat angażuje się w działania zwišzane ze zwalczaniem fałszywych sformułowań o Polsce w zagranicznej prasie. Kojarzona jest też z partiš rzšdzšcš.

Urzędnicy ministerstwa zapewniajš, że „projekt ten wpisuje się w priorytety polskiej polityki zagranicznej w dziedzinie dyplomacji publicznej na 2017 r.". MSZ zapewnia, że „walczy z fałszywymi kodami pamięci", a „Polonia na œwiecie odgrywa w tych działaniach istotnš rolę".

Czy zatem jest szansa na zawišzanie koalicji, aby działania w tej sprawie były spójne? – Głównym celem spotkania jest nawišzanie bliższej współpracy z korespondentami zagranicznymi pozyskanymi do projektu. W trakcie konferencji zostanie także zaprezentowana aplikacja, która ma ułatwić komunikowanie, zgłaszanie i archiwizowanie zniesławień. Do udziału w konferencji zaprosimy wybrane organizacje polonijne. Chcielibyœmy nawišzać relacje i współpracę w obronie dobrego imienia Polski – zapewnia nas Urszula Wójcik, rzeczniczka Fundacji.

W spotkaniu mogš wzišć udział wolontariusze z apolitycznej grupy Polish Media Issues (PMI), którzy działajš na całym œwiecie. W cišgu 12 lat ta inicjatywa obywatelska skupiła ok. 2700 wolontariuszy z 74 krajów i podjęła ponad 3 tysišce interwencji.

Teraz działania w obronie dobrego imienia Polski sš rozproszone. Podejmujš je m.in. Reduta, PMI, dyrekcja Muzeum Auschwitz, Polish American Congress i IPN.

Pion œledczy Instytutu prowadzi kilkadziesišt œledztw w sprawie negowania zbrodni niemieckich w czasie wojny, np. istnienia komór gazowych w Auschwitz czy liczby zgładzonych. Na razie żadnego nie zakończył skierowaniem aktu oskarżenia do sšdu. Na przeszkodzie stoi m.in. to, że większoœć obraŸliwych wobec Polski wpisów umieszczanych jest na zagranicznych serwerach, np. w Kanadzie czy USA.

W opinii niektórych wolontariuszy „MSZ nie radzi sobie z problemem, a powinno koordynować działania tych grup".

O tym, że taki problem występuje, niech œwiadczy drobny przykład. Od kilku dni MSZ blokuje adres e-mailowy Krzysztofa Jeżewskiego, mieszkajšcego w Anglii lidera Polish Media Issuse.

– Kopie interwencji, jakie podejmuje nasza organizacja, sš często przesyłane do wiadomoœci polskich placówek dyplomatycznych czy też do wiadomoœci rzecznika prasowego MSZ – informuje „Rzeczpospolitš" Jeżewski. Dodaje jednak, że od tygodnia jest to niemożliwe bo jego „adres e-mailowy został wpisany przez dział IT MSZ na listę blokowanych e-maili". „Przez to nie jestem w stanie informować MSZ o podejmowanych przeze mnie interwencjach, o co byłem poprzednio proszony przez ambasady czy też przez biuro prasowe MSZ" – napisał do nas Jeżewski.

MSZ wyjaœniło nam, że adres lidera PMI został zablokowany przez „automatycznš regułę filtrujšcš wiadomoœci przychodzšce, z powodu błędu oprogramowania". Biuro prasowe resortu zapewniło nas, że został już dodany „do zaufanych nadawców". Jeżewski twierdzi jednak, że adres cišgle jest blokowany.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL