Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Handel

Czas się żegnać z plastikowš butelkš?

Fotolia.com
Płatne torby foliowe w sklepach to dopiero poczštek. Wiosnš tego roku Komisja Europejska ma przedstawić propozycje dotyczšce nowego podatku od plastikowych opakowań. Ma on pomóc ograniczyć hałdy plastiku na wysypiskach i załatać w unijnym budżecie dziurę po brexicie.

W sobotni styczniowy poranek w jednym z warszawskich supermarketów mało kto prosi przy kasie o dodatkowš, płatnš już foliówkę. 25 groszy to sporo. - Zdzierstwo - komentuje mężczyzna, który stara się upchnšć zakupy w niewielkim plecaku. Inni też pakujš zakupy do przyniesionych z domu toreb i siatek. A jak się nie mieszczš biorš po kilka – cienkich i nietrwałych - ale darmowych - foliówek z rolki, używanych do pakowania warzyw i owoców. 

3,5 tonowa plama

Opłaty za torby foliowe to tylko częœć ofensywy przeciw plastikom, która objęła całš Unię Europejskš. – Chcemy zmniejszyć łšcznš iloœć plastiku w œrodowisku – zapowiedział przed kilkoma dniami Gunter Oettinger, unijny komisarz ds. budżetu, ogłaszajšc, że Komisja Europejska zaproponuje wprowadzenie w Unii podatku od opakowań plastikowych. Nie tylko foliowych torebek. Komisarz nie krył, że argumentem za dodatkowym podatkiem nie jest wyłšcznie troska o czystoœć oceanów, po których kršżš gigantyczne plamy œmieci, w większoœci tworzyw sztucznych (plama na północnym Pacyfiku obliczana jest na 2,5 mln ton i niektórzy proponujš by stała się państwem..) Drugim, nie mniej ważnym powodem, to chęć wyrównania w unijnym budżecie wielomiliardowej luki po Brexicie, czyli po brytyjskiej składce…

Jak będzie wyglšdać nowy podatek i kogo obejmie – jeszcze nie wiadomo. Komisja ma przedstawić swojš propozycję w maju - być może nowy podatek zapłacš producenci towarów pakowanych w plastikowe opakowania, a może konsumenci… Oettinger uspokajał, że tam, gdzie w grę wchodzi zdrowie i higiena (czyli np. w produktach mleczarskich) podatku nie będzie. Nie będzie trzeba więc chodzić z własnym słoikiem po jogurt czy twarożek. Jednak pakowane na tackach warzywa czy wędliny mogš podrożeć.

Chiński efekt

Do tegorocznej unijnej ofensywy przeciw plastikom przyczyniły się Chiny. Z poczštkiem tego roku wszedł tam w życie zapowiadany od kilku lat zakaz importu odpadów z tworzyw sztucznych i tektury do recyklingu, czyli plastikowych i papierowych œmieci. Częœć z nich wracała potem do Europy w postaci np. okien z PCV, ale sporo trafiało na wysypiska i do spalarni. Do końca 2017 r. do Chin wysyłano ponad połowę œwiatowego eksportu odpadów z tworzyw sztucznych. Według ostatnich statystyk, w 2016 r. było to ponad 8 milionów ton.

Teraz na największych eksporterów plastikowych œmieci - w tym Wielkš Brytanię i Niemcy -padł blady strach (nawet jeœli dla częœci firm to œwietna biznesowa okazja). Brytyjczycy wysyłali do Chin ponad pół miliona ton odpadów rocznie. – Bardzo długo polegaliœmy na Chinach w kwestii naszych œmieci. Szło tam 55 proc. odpadów papierowych i 25 proc. plastików – przyznał Simon Ellin, szef brytyjskiego stowarzyszenia recyklingu (UK Recycling Association) w rozmowie z rozgłoœniš BBC. Częœć brytyjskich ekspertów, którzy oceniajš wielkoœć tamtejszych odpadów na 3,7 mln ton rocznie, obawia się, że w kraju pojawiš się góry plastikowych œmieci i spalarnie. Nic więc dziwnego, że premier Theresa May zapowiedziała rozszerzenie zakazu bezpłatnych foliowych toreb na wszystkie sklepy; - dotychczas z obowišzkowej opłaty (5 pensów za torbę) były zwolnione placówki majšce mniej niż 250 pracowników.

Problem majš też Niemcy, które według statystyk z zeszłego roku, w 2013 r. wytworzyły 5,7 mln ton plastikowych œmieci. Niemiecka telewizja ARD przypomniała niedawno, że statystyczny mieszkaniec tego kraju produkuje rocznie 37 kg odpadów z plastiku. Tylko połowa z nich trafia do recyklingu. Reszta do spalenia albo na eksport, o który będzie teraz trudniej.

Plastic not fantastic

- W cišgu nieco ponad stu lat z produktu wysławianego jako naukowy cud plastik stał się œrodowiskowš plagš - zwraca uwagę serwis BBC news przypominajšc, że pierwsze tworzywo sztuczne (bakelit) pojawiło się w 1907 r. W latach 50. i 60 XX wieku to tworzywa stały się podstawš rozwoju i symbolem nowoczesnego œwiata - w 1955 r. wynaleziono plastikowš strzykawkę, a opakowania z tworzyw obniżyły koszty transportu i straty żywnoœci.

British Plastics Federation ocenia, że zastšpienie w opakowaniach tworzyw sztucznych innymi materiałami zwiększyłoby zużycie opakowań, energii i emisję gazów cieplarnianych (np. transport napojów w szklanych butelkach jest droższy). Problemem jest niewielka częœć opakowań trafiajšcych do recyklingu, zwłaszcza tych, które sš złożone z kilku rodzajów tworzyw.

Niski koszt sprawiał, że gór plastikowych œmieci nie opłaca się odzyskiwać - chyba że pod regulacyjnym przymusem. Teraz tego przymusu będzie więcej - nie tylko ze względu na unijne regulacje dotyczšce wyższych norm recyklingu, ale i na dodatkowy podatek.

Jeœli będzie odpowiednio wysoki, butelki po napoju czy pudełka po serkach mogš się stać równie (a może i bardziej) atrakcyjnym celem zbieraczy odpadów, jak puszki po piwie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL