Mariusz Patrowicz: Bez reformy warszawska giełda nie przeżyje

aktualizacja: 14.06.2017, 10:55
Foto: materiały prasowe

Ze znanym inwestorem, kandydującym do Rady Giełdy i na stanowisko prezesa GPW, rozmawia Adam Roguski.

REDAKCJA POLECA

Kolejny raz stara się pan o wejście do Rady Giełdy jako reprezentant akcjonariuszy mniejszościowych. Dodatkowo jeszcze marzy się panu fotel prezesa GPW – a przecież to stanowisko, do którego objęcia niezbędne jest polityczne namaszczenie.

Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że jeśli chodzi o fotel prezesa decyzja zapadła już w gabinetach. A jeśli chodzi o kandydatów niezależnych do rady proszę zobaczyć, kto ich zgłosił: PKO BP OFE, DM PKO BP. Niestety także za obecnej władzy trwa komedia polegająca na tym, że przedstawicielem akcjonariuszy mniejszościowych ma być de facto osoba wskazana przez akcjonariusza większościowego. Ja kandyduję po to, by jeszcze raz zaakcentować potrzebę reformy rynku kapitałowego, bo bez tego nasza giełda nie przeżyje. Na parkiecie zostaną tylko spółki Skarbu Państwa.

Jaką ma pan receptę?

Rynek musi być przede wszystkim przyjaźniejszy dla emitentów i inwestorów. Od dawna mówimy m.in. o potrzebie radykalnej obniżki kosztów transakcyjnych, ulgach i zachętach podatkowych, skróceniu sesji i zazębieniu jej z handlem w USA, zniesieniu widełek statycznych itd. Kropla drąży skałę, wreszcie wprowadzono niedawno instytucję przedawnienia w zakresie nakładania administracyjnych kar pieniężnych, którymi szafuje Komisja Nadzoru Finansowego. Liberalizacja rynku spowodowałaby przyciągnięcie inwestorów oraz poprawę przychodów i zysków GPW w ciągu miesiąca, dwóch. Warszawa wciąż ma szansę na uzyskanie pozycji centrum finansowego tej części Europy. Ale do tego potrzebne są odważne decyzje, a nie tkwienie w towarzystwie wzajemnej adoracji.

Przecież uruchomił pan swoją Novą Giełdę.

Ten projekt powstał jako alternatywa dla spadającej atrakcyjności GPW, która systematycznie traci emitentów i inwestorów, jako odpowiedź na wysokie prowizje, biurokrację i absurdalne sankcje. Jak najbardziej będziemy go rozwijać, zainteresowanie inwestorów jest duże, jest też szansa, że pojawia się u nas spółki, które nie widzą dla siebie przyszłości na GPW. Niemniej szkoda patrzeć na marnowanie potencjału, jaki ma parkiet przy Książęcej ze swoją 25-letnią historią.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE