Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Szok! Co się stało z akcjami?

Bloomberg
Gwałtowna wyprzedaż akcji, która zaczęła się w minionym tygodniu i przybrała na sile w poniedziałek nie została spowodowana przez żaden pojedynczy czynnik, w przeciwieństwie do tego co ostatnio w tej skali zdarzyło się siedem lat temu, kiedy Agencja S&P Global Ratings pozbawiła Stany Zjednoczone najwyższej oceny wiarygodnoœci kredytowej na poziomie AAA, wskazuje Bloomberg.

- Ludzie sš zszokowani. Styczeń był bardzo dobrym miesišcem i nagle w lutym wszystko się odwróciło – mówi Kerry Craig, pracujšcy w Melbourne strateg JP Morgan Asset Management, firmy zarzšdzajšcej 2 bilionami dolarów. Klienci zalali go e-mailami pytajšc co się dzieje?

Tak jak w przypadku katastrof lotniczych eksperci wskazujš splot czynników, takich jak obawy o politykę amerykańskiej Rezerwy Federalnej, czy szybkie zamykanie pozycji zakładajšcych utrzymanie się niskiej zmiennoœci na rynkach.

Tymczasem sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin cytowany przez CNBC powiedział: - Monitorujmy zmiennoœć na rynkach, ale jak na razie wyglšda na to, że funkcjonujš one naturalnie.

Zobacz także

Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao zwraca uwagę, że jedynie cztery razy w trakcie minionego pokolenia tak silny spadek amerykańskich indeksów nastšpił w cišgu miesišca od ustanowienia nowych szczytów. Czytaj jego komentarz: Kanarek umarł, to sygnał ostrzegawczy.

Hamish Douglass, zarzšdzajšcy australijskiej Magellan Financial Group (46 miliardów dolarów aktywów) obawia się, że wyprzedaż na giełdach akcji może być tylko rozgrzewkš przed tym co może się stać na rynkach w œrodowisku rosnšcej inflacji. Czytaj cały tekst: Wyprzedaż? To dopiero rozgrzewka.

Maciej Morawski, analityk TMS Brokers, uważa, że poniedziałkowe tšpnięcie na Wall Street może wyjœć rynkom na dobre. Czytaj jego komentarz: To zdrowa korekta.

Inwestorzy ponieœli straty na instrumencie opartym na „indeksie strachu" VIX. Liczyli, że niska zmiennoœć długo utrzyma się na rynkach - pisze Hubert Kozieł, dziennikarz „Parkietu" i „Rzeczpospolitej". Czytaj jego tekst: Instrument oparty na indeksie VIX stracił ponad 80 procent.

- Wczoraj cały zysk ze stycznia wyparował. Styczniowe wzrosty były szaleństwem, więc odreagowanie jest równie szaleńcze – mówi Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion, goœć Pawła Rożyńskiego w programie #RZECZoBIZNESIE. Zobacz całš rozmowę poniżej.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL