Jak się przygotować do kredytu hipotecznego

Zakup własnego domu lub mieszkania to jeden z najważniejszych kroków, jakich w swoim dorosłym życiu dokonuje człowiek. Decyzja nie należy do prostych, dlatego bardzo ważne jest, by poprzedziła ją dogłębna analiza naszej sytuacji finansowej. Dzięki temu łatwiej ocenić, na jaki kredyt nas stać.

Aktualizacja: 01.10.2017 17:35 Publikacja: 01.10.2017 16:56

Jak się przygotować do kredytu hipotecznego

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Szacowanie zdolności kredytowej

W Internecie bez problemu znaleźć można poglądowe kalkulatory wyliczające zdolność kredytową. Szacują ją na podstawie kilku podstawowych parametrów, takich jak: miesięczny dochód, zobowiązania, posiadane oszczędności, ilość osób w gospodarstwie domowym, źródło uzyskiwania dochodów.

Każdy bank inaczej liczy zdolność kredytową. Na ich wyniki wpływ mogą mieć dodatkowe parametry, takie jak np.: scoring kredytowy (punkty przyznawane przez bank za wykonywany zawód, wykształcenie lub stan cywilny), ocena punktowa z Biura Informacji Kredytowej, wiek kredytobiorcy lub inne parametry i cechy wnioskodawcy.

Oszczędności przede wszystkim

Aby uzyskać kredyt hipoteczny należy posiadać wkład własny. Kupujący musi posiadać w gotówce 20 proc. ceny mieszkania. Większość banków daje jednak możliwość dodatkowego zabezpieczenia kredytowanej nadwyżki w postaci ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, co pozwala na obniżenie minimalnej wymaganej wpłaty do 10 proc. wartości nieruchomości.

Rezerwując oszczędności na wkład własny, warto również pamiętać o tym, że dodatkowe środki przydadzą się na wykończenie mieszkania. Ten cel sfinansować można kredytem gotówkowym, ale od kolejnego zobowiązania, lepsze jest zaciśnięcie pasa i odłożenie części gotówki już przed planowanym zakupem własnego M.

Co ważne, spłata kredytu rusza wraz z jego wypłatą przez bank. Jeśli więc, na oddanie do użytku lokum trzeba czekać kilka miesięcy, warto zabezpieczyć wcześniej trochę oszczędności na miesięczne raty. W pierwszych miesiącach, niektórym ciężko przyzwyczaić się do zwiększonych wydatków i trudno o kontrolę finansów, co może powodować chwilowe zachwianie w spinaniu budżetu na koniec miesiąca.

Porównaj oferty banków

Wiele osób uważa, że jeśli jest się klientem jakiegoś banku od wielu lat, to uzyska się od niego najkorzystniejszą ofertę. Niestety, nie zawsze jest to prawdą. Dlatego też warto skorzystać z pomocy porównywarki kredytów hipotecznych. Dostępne w Internecie kalkulatory, na podstawie kilku podstawowych parametrów wskażą nam najtańszy kredyt hipoteczny na rynku. Z porównywarki kredytów dowiemy się również, czy w ramach wybranej oferty bank wymaga zaangażowania w dodatkowe produkty (założenia konta osobistego, zakupu karty kredytowej) lub wykupu ponadstandardowych ubezpieczeń. To najprostszy i najszybszy sposób, by bez straty czasu na odwiedzanie oddziałów odrzucić oferty najmniej korzystne i wybrać te, które nas najbardziej interesują.

Podstawowe dokumenty do wniosku

Kiedy już wiemy, w którym banku chcemy złożyć wniosek kredytowy, musimy udać się do niego z kilkoma podstawowymi dokumentami – umową przedwstępną z deweloperem, oraz dokumentami potwierdzającymi: tożsamość, wysokość i źródło uzyskiwanego dochodu. W każdym banku lista wymaganych dokumentów może być inna i przede wszystkim bardziej szczegółowa. Warto więc przed wizytą w oddziale zapoznać się z nią bezpośrednio na stronie www banku lub na infolinii bankowej.

Szacowanie zdolności kredytowej

W Internecie bez problemu znaleźć można poglądowe kalkulatory wyliczające zdolność kredytową. Szacują ją na podstawie kilku podstawowych parametrów, takich jak: miesięczny dochód, zobowiązania, posiadane oszczędności, ilość osób w gospodarstwie domowym, źródło uzyskiwania dochodów.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu