Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Edukacja

Adrian Zandberg: Wizja szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina napawa niepokojem

Adrian Zandberg
PAP/ Tomasz Gzell
- Zmiany forsowane przez Barbarę Kudryckš za czasów PO nie tylko nie naprawiły starych problemów, ale też stworzyły nowe patologie (...) jednak wizja szkolnictwa wyższego forsowana przez ministra Gowina napawa nas dużym niepokojem - stwierdził Adrian Zandberg z partii Razem.

Działacze Razem pikietowali dziœ przed gmachem Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie odbywała się konferencja Narodowego Kongresu Nauki.

- Jarosław Gowin chce zamienić uniwersytety w przedsiębiorstwa biznesowe, w których nauka zostanie podporzšdkowana zyskom. To wizja w której cenę za uzdrowienie nauki i oczyszczenie uczelni z feudalnych układów poniosš najsłabsi - mówił Adrian Zandberg.

Zdaniem jego partii, ofiarami reformy szkolnictwa wyższego, proponowanej przez ministra Jarosława Gowina, będš maturzyœci z mniejszych miejscowoœci oraz młodzi doktorzy.

- Skrajnie nierównomierna dystrybucja œrodków finansowych oraz obniżenie roli małych uczelni odbierze tysišcom młodych ludzi szanse na dobrš edukację wyższš. Doprowadzi to do dalszego pogłębiania podziałów między tzw. Polskš A i B - powiedział Zandberg.

- Nie zgadzamy się na sprowadzenie małych uczelni do roli szkół zawodowych. Celem studiów nie jest tylko dostarczanie technicznej wiedzy, ale przede wszystkim nauka krytycznego myœlenia i tworzenie postaw obywatelskich — skomentował polityk. Wg niego Jarosław Gowin próbuje pod pozorem reformowania upolitycznić uczelnie.

- Polska na tle innych krajów europejskich wypada fatalnie. Minister Gowin pewnie ma œwiadomoœć, że jego rzšd nie ma nic do powiedzenia w tej sprawie i nic tutaj nie zmieni - konkludował Adrian Zandberg.

Najlepsze polskie uczelnie znalazły się w pištej setce tegorocznej edycji QS World University Ranking - klasyfikacji najlepszych na œwiecie uczelni wyższych. Łšcznie w rankingu uwzględniono dziewięć polskich uczelni, czyli o trzy więcej niż przed rokiem. Większoœć naszych reprezentantów zanotowało jednak spadki.

Najwyżej z polskich uczelni sklasyfikowany został Uniwersytet Warszawski - na miejscach 411-420, po spadku o 45 pozycji.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL