Matury 2024. Kto? Gdzie? Kiedy?

Egzaminy maturalne w formie pisemnej odbędą się od 7 do 24 maja, natomiast ustne między 11 i 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.

Autonomia uczelni zagrożona. RPO i prezydent jednomyślni

Przepis styczniowej noweli ustawy o szkolnictwie wyższym, który umożliwia ministrowi nauki odwoływanie pierwszych rektorów nowych uczelni, może naruszać konstytucję - twierdzi RPO.

Znamy szkoły przyjazne LGBTQ+. Po raz pierwszy wysoko szkoły z mniejszych miast

W tym roku czwarty ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ odbył się pod patronatem ministra edukacji narodowej i rzecznika praw dziecka. Poprzednia władza odnosiła się do rankingu krytycznie.

Afera Collegium Humanum. Czy można uniknąć odpowiedzialności za przekupstwo

W sprawie Collegium Humanum można uniknąć odpowiedzialności za przestępstwo przekupstwa. Ale trzeba się liczyć z odpowiedzialnością za inne przestępstwa związane z wyłudzeniem dyplomu.

Mniej wkuwania. Są nowe podstawy programowe w podstawówce, liceum, technikum

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało dwa projekty rozporządzeń – zmieniające podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej i w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia. Oba projekty zostały skierowane do uzgodnień i konsultacji społecznych, które mają potrwać trzy tygodnie.

Ankieta: Sztuczna inteligencja odrabia lekcje za polskich licealistów

Aż 60 proc. uczniów wykorzystuje sztuczną inteligencję do pomocy w odrabianiu zadań domowych. Posiłkują się nią głównie podczas pisania wypracowań. Czy takie prace domowe mają jakiś sens?

Wojsko zaraz po ukończeniu szkoły. Co proponuje armia?

Armia zorganizuje zajęcia dla uczniów, namawia też absolwentów szkół do wakacyjnego szkolenia. To ucieczka przed przywróceniem poboru.

Wojsko w szkole. Pilotaż rusza 6 maja

Na wspólnej konferencji prasowej ministrowie obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz i minister edukacji Barbara Nowacka ogłosili start szkolnego pilotażu „Edukacja z wojskiem”. Program edukacyjno-obronny przygotowany i realizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej ma objąć około 3,5 tys. szkół i będzie przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

Likwidacja HiT może uderzyć w nauczycieli. ZNP chce powrotu wiedzy o społeczeństwie

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego po likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość niektórzy nauczyciele mogą stracić zatrudnienie. I proponuje, by od września do szkół przejściowo wrócił WOS.

Edukacja obywatelska zastąpi HiT. Jednak pełne zmiany dopiero od 2025 r.

Historia i teraźniejszość znika ze szkół. Zastąpi go edukacja obywatelska uczona w sposób nie teoretyczny a praktyczny. Uczniowie poznają zasady działania państwa prawa i funkcjonowania instytucji publicznych.

Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.

- Mam poczucie głębokiej niesprawiedliwości, że dzieci rodziców zamożniejszych albo z większą ilością czasu i wysokimi kompetencjami społecznymi mogły się znacznie lepiej przygotowywać w domu - powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka (KO), broniąc zmian dotyczących prac domowych. W rozmowie z Polsat News zapowiedziała szybkie odchudzenie podstawy programowej w szkołach.

Minister zapowiada powrót starego obowiązku w szkołach. Już od września

Od września chcemy przeprowadzać w szkołach przeglądy uzębienia dzieci – ogłosiła na antenie Radia ZET minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Uczniowie z Ukrainy. Zagubieni i niewidoczni w polskim systemie

Uczennice i uczniowie z Ukrainy, którzy nie weszli do polskiego systemu oświaty są niejako „niewidoczni” - zauważa w piśmie do MEN Zastępca Rzecznika Praw Dziecka Adam Chmura.

Szef IBE: Polska szkoła choruje nie na testozę, ale na ocenozę

W dzisiejszych czasach założenie, że uczeń sam wykonuje pracę domową, jest już nieaktualne. Pamiętajmy, że żyjemy w czasach sztucznej inteligencji – mówi dr hab. Maciej Jakubowski, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.

Uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska Damą Orderu Uśmiechu

Uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek została uhonorowana Międzynarodowym Orderem Uśmiechu. To jedyne odznaczenie na świecie to jest przyznawane na wniosek dzieci.

WDŻ do likwidacji. Jest decyzja MEN co w zamian

Od września 2025 r. w szkołach podstawowych i średnich dzieci będą uczyły się edukacji zdrowotnej. Nowy przedmiot zastąpi obecne wychowanie do życia w rodzinie.

Troje ministrów ma ogłosić wprowadzenie nowego przedmiotu w szkołach

Troje ministrów: edukacji Barbara Nowacka, zdrowia Izabela Leszczyna oraz sportu i turystyki Sławomir Nitras ogłoszą, że będzie nowy przedmiot zarówno w szkołach podstawowych, jak i średnich – „Edukacja zdrowotna”.

Fiskus zapewnia: laptopy dla uczniów będą bez PIT

Rodzice uczniów oraz nauczyciele, którzy dostali laptopy lub bony na ich zakup, nie zapłacą dodatkowego podatku. Ministerstwo Finansów kończy prace nad rozporządzeniem w tej kwestii.