Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Dyplomacja

Sondaż: Czy już czas przenieść polskš ambasadę do Jerozolimy

AFP
Czy respondenci uważajš, że polski rzšd powinien tak jak USA przenieœć ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy? OdpowiedŸ w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Izraelu została oficjalnie otwarta w Jerozolimie. W uroczystoœciach brała m.in. udział Ivanka Trump, córka prezydent USA.

Premier Benjamin Netanjahu zaapelował, aby inne kraje poszły za przykładem prezydenta USA Donalda Trumpa i przeniosły swoje ambasady do Jerozolimy.

„Izrael jest dla Polski partnerem ważnym, a USA – nawet niezwykle ważnym. Ale to nie znaczy, że mamy naœladować politykę Donalda Trumpa wobec Bliskiego Wschodu. W tym przenosić ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy, jak to się w poniedziałek oficjalnie stało z placówkš amerykańskš” – ocenia jednak Jerzy Haszczyński.

15 proc. badanych uważa, że Polski rzšd (tak jak rzšd USA) powinien przenieœć ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy. Przeciwnego zdania jest 37 proc. ankietowanych, a największy odsetek, prawie połowa, nie ma zdania w tej kwestii.

- Częœciej za przeniesieniem polskiej ambasady do Jerozolimy sš mężczyŸni (43 proc.), osoby powyżej 50 lat (42 proc.) oraz badani o wykształceniu œrednim (40 proc.). Tego zdania częœciej sš też respondenci o dochodzie od 3001 do 5000 zł (42 proc.) oraz badani z miast od 200 do 499 tys. mieszkańców (40 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL